6. června 2015 17:24, aktualizováno  18:17 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šafářová předvedla skvělý obrat, titul z Roland Garros má ale Wiliamsová

Šafářová vzala Wiliamsové ve druhé sadě servis hned třikrát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šafářová vzala Wiliamsové ve druhé sadě servis hned třikrát. | foto: Reuters

Česká tenistka Lucie Šafářová znovu ukázala svou statečnost, přesto nedokázala ve finále Roland Garros udolat americkou superstar Serenu Williamsovou. Ve svém prvním grandslamovém finále jí na pařížské antuce podlehla 3:6, 7:6 (7:2), 2:6. Vítězka dobyla už svůj dvacátý titul na podnicích „Velké čtyřky“.

Nad Chatrierovým stadionem se klenulo světle modré nebe. Páteční výheň polevila. Betonovým kotlem se proháněl svěží vítr. Už při rozcvičce Williamsová málem napálila servisem Šafářovou do nohy. Hned se usilovně omlouvala.

V 15.14 začal střet dvou vyčerpaných těl a nabroušených myslí. Šafářová na antukových polích podstupovala 12. zápas za 14 dní. V neděli ji ještě čeká finále čtyřhry. Williamsová v Paříži trpěla nachlazením. Tvrdila, že v pátek místo tréninku jen ležela a potila se.

Obě však hnala obrovská motivace.

Češka se v 28 letech natahovala po premiérovém grandslamovém triumfu. Z lóže jí fandili příbuzní a kamarádi, kteří si přinesli státní vlajku. Fenomenální Američanka prahla po své dvacátém vzácném titulu. Její trenér a přítel Patrick Mouratoglou je Francouz. „Cítím se tu jako doma,“ tvrdí mladší ze slovutných sester.

Na zápas Šafářové s Wiliamsovou přišlo do pařížského „pekla“ 15 tisíc diváků.
Serena Wiliamsová se natahuje po míčku vypáleném z rakety Lucie Šafářové.

Jako obvykle se mezi výměnami pohybovala vláčně. Šetřila energií. První game si však přivlastnila vcelku hladce a zavřela ho esem svištícím rychlostí 192 km/h. Podobně ukončila i ten třetí - 1:2.

Z hlediště se ozvalo: „Lucko, nešetři ji!“ Jenže Šafářová nedokázala čelit kanonádě světové jedničky, která jí díky drtivé směsi podání a returnů za 17 minut pláchla na 1:4.

Williamsová se vyhýbala delším přestřelkám. Riskovala. Nepustila vyzývatelku k jejímu plánu „rozběhat Serenu“. Svalnaté favoritce sázka na jednu ránu vycházela, Šafářová jí pomohla několika chybami. Za stavu 2:4 dotáhla na 30-30, jenže za chviličku už zase kráčela na lavičku.

Arénou znělo ryčné „Come on“. Po třetím esu legendy v oranžových šatech (194 km/h) se skóre pohnulo na 2:5.

“Brno, jedem!“ volal kdosi z hloučku na tribuně. Bylo to marné přání. Šafářová snížila na 3:5, odvrátila setbol. Ale pak znovu křičela radostí a úlevou Američanka - 3:6. Šafářová vůbec poprvé na turnaji ztratila set.

Šafářové tie-breaky v Paříži jdou, proti Sereně vyhrála šestý

Češka potřebovala vyvinout takřka nadlidské úsilí, aby utkání obrátila.
Vždyť její rivalka vyhrála všech předchozích 17 grandslamových finále, v nichž vedla 1:0 na sety. A Šafářová na Roland Garros z 0:1 na 2:1 nikdy předtím neotočila (0-7).

V předchozích kolech neztratila jedinou sadu. Nenechala se přetlačit ranařkami Lisickou, Šarapovovou, Muguruzaovou ani Ivanovičovou.

Jenže Williamsová je prostě jiná liga. Nezdála se býti jakkoli zmučená chorobou. Zvládala i občasné delší výměny. Hned se zase hrnula vpřed - 0:2, 1:3. I nestranné publikum povzbuzovalo Šafářovou, rádo by sledovalo větší drama.

Trenér Rob Steckley před mačem tvrdil, že jeho svěřenka musí proměňovat šance, které se vyskytnou. Jenže zjevilo se jen pár náznaků a Češka v nich těsně minula nebo byla smetena „vyšší mocí“.

Williamsová jí vzala podání další „koulí“ (bekhendovým returnem křížem) a od třetího pózování s Pohárem Suzanne Lenglenové ji dělily pouhé dva gamy - 1:4, vedla při podání 40-15.

Jeden z jejích obdivovatelů v předních řadách zanotoval hit „This Girl Is On Fire!“ od Alicie Keysové. Nicméně vzápětí se na centrkurtu začaly dít podivuhodné věci. Williamsová přestala být „on fire“, najednou ji neposlouchal její vražedný servis.

Dívka již málem odsouzená k porážce si vypracovala první brejkbol, načež od sokyně přijala milou pozornost v podobě dvojchyby - 2:4.

„Lucie, Lucie!“ rozléhalo se areálem u Bouloňského lesíku. Ukázalo se, že i jedna z největších kapacit tenisových dějin dokáže leccos zkazit. Šafářové to dodalo kuráž a náhle vedla 5:4.

Tenisové Roland Garros

Ženy: Dvouhra - finále: S. Williamsová (1-USA) - Šafářová (13) 6:3, 6:7 (2:7), 6:2.

Junioři: Čtyřhra - finále: Á. Lopez, Munar (Šp.) - Blumberg, Paul (4-USA) 6:4, 6:2.

Obecenstvo dostalo, co si přálo. Napínavou zápletku. V ní zprvu dominovala třiatřicetiletá Williamsová, když po svém osmém esu srovnala na 5:5. Vítězným returnem se za pár chvil posunula na 5:6.

A zase měla vše ve vlastních rukou. Jenže statečná Češka rozburácela Chatrierův stadion dvěma dokonalými údery po lajnách. Koutek obsazený jejími nejbližšími divoce vyskočil.

Soupeřky se ocitly v tie-breaku. Šafářová jich dosud v Paříži vyhrála pět z pěti. A zase byla v ráži - 3:0. Williamsová se ubránila v úžasné výměně - 3:1. Šafářová totéž zvládla vzápětí - 5:2. Češka už, jak kázal její kouč, příležitost nepustila - 7:2, ovládla i šestý tie-break na turnaji.

Zkuste zastavit bouři

„Jeu, Mademoiseille Safarova!“ hlásil rozhodčí poté, co bekhend Williamsové pleskl do sítě. Rodí se snad opravdu zázrak? Šafářová v klidu drží podání - 2:0.

Vzkříšená levačka z Brna vykročila vstříc historickému úspěchu. Snažila se zůstat soustředěná jen na příští balon. Vždyť dorazit Williamsovou nikdy není snadné, což se ukazuje i tentokrát.

SW se rozčiluje, pak ovšem pálí další eso a její hlas řeže do uší přihlížejících jako siréna. Jakmile spustí naplno, připomíná bouři. A zkuste ji zastavit…

Šafářová se snažila. Jenže její servis ochaboval. Ztrácela 2:3 a čelila brejkbolu. Netrefila bekhend po čáře - 2:4. Snad jí chyběly síly, které musela vydat v uplynulých dvou týdnech. V poslední gamu třikrát minula kurt. Serena křičí s pěstí zaťatou. Tři mečboly. Druhý Williamsová využívá. Mocným forhendovým returnem pálí Šafářové do bekhendu, ta v tísni nedokáže přehodit síť.

Američanka zvedá ruce nad hlavu, pouští raketu, objímá poraženou. Mouratoglou na prstech ukazuje dvojku a nulu. 20. Tolik už famózní dáma z Floridy posbírala grandslamových titulů.

Šafářová sedí pod roztaženým slunečníkem. Ve tváři má smutek. Až ovšem maličko opadne, bude na své pařížské tažení z jara 2015 i na dramatické finále určitě pyšná.

Karel Knap

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…