Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Těžká bitva bojovníka sumo. Šobuši je prvním zesnulým profisportovcem na koronavirus v Japonsku

Minulý týden podlehl zákeřné nemoci zápasník Šobuši, občanským jménem Kijotaka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minulý týden podlehl zákeřné nemoci zápasník Šobuši, občanským jménem Kijotaka... | foto: Reprofoto

Který sport je nejtvrdší? Ve kterém musí být sportovci nejrobustnější a nejodolnější? Většina Japonců by odpověděla: Přece sumo. Proto mnohými otřáslo, že se první japonskou obětí koronaviru z řad profesionálních sportovců stal právě zápasník sumo.

Minulý týden podlehl zákeřné nemoci zápasník Šobuši, občanským jménem Kijotaka Suetaka, po déle než měsíc trvajícím boji s koronavirem. Skutečnost, že byl zároveň diabetikem, jeho obtíže navýšila. Coby příčinu smrti uvedli lékaři celkové selhání orgánů po těžkém zápalu plic.

Osmadvacetiletý zápasník se stal prvním Japoncem mladším 30 let, jenž s koronavirem zemřel.

V zemi je pandemie na ústupu, denně zaznamenává Japonsko okolo 60 nových případů a 15 úmrtí. Pro stát se 126 miliony obyvatel je celková bilance 16 285 případů a 744 úmrtí relativně velmi příznivá, přesto Šobušiho smrt způsobila podle zpravodajů zahraničních médií mnohým Japoncům šok.

V lidech měla umocnit obavy typu: Obětí může být každý.

Sumo je sportem starým více než tisíc let a má své kořeny v šintoistických náboženských obřadech. První zmínka o něm se objevuje již v kronice Kodžiki z roku 712. Národním sportem se mělo stát během období Edo v letech 1600 - 1868.

Japonci rádi ztotožňují zápasníky sumo s neotřesitelnými kolosy. Proto jim možnost, že by se obětí koronaviru stal někdo z jejich řad, připadala nepředstavitelná.

„Smutek za Šibušiho, který padl v souboji s koronavirem,“ hlásal titulek prestižního listu Asahi Šimbun, zatímco Nikkan Sports psal: „Šobuši byl zápasníkem, který miloval, když mohl udělat lidi šťastnými.“

Bojoval v divizi s názvem Sandanm, odkud měl ještě velmi daleko do elitní první divize a ještě dál k nejvyššímu ocenění velkého šampiona Jokozuny. Velké pozornosti se však jeho případ dočkal také proto, že byl dalším Japoncem ze společnosti ostře sledovaných oborů, který s koronavirem zemřel. V 70 letech podlehl nemoci i Ken Šimura, jeden z nejoblíbenějších japonských komiků, a zemřela také 63letá známá herečka Kumiko Okaeová.

Když 4. dubna Šobuši s horečkou požádal o nemocniční vyšetření, byl podle údajů CNN nejprve odmítnut. O čtyři dny později už jej hospitalizovali a od 19. dubna ležel na jednotce intenzivní péče.

„Obdivuhodně bojoval s bolestí a trpěl déle než měsíc,“ uvedla jeho asociace.

Nebyl zdaleka jediným profesionálním sportovcem v zemi s koronavirem. Onemocněl rovněž fotbalista Gotoku Sakai, který v minulosti hrál za Hamburger SV a nyní nastupuje za Vissel Kobe. A v Šobušiho profesionální stáji Takadagava, kde trénoval a žil, zjistili nejprve koronavirus u hlavního trenéra a dalšího zápasníka Hakujozana a později u čtyř dalších zápasníků.

Japonská asociace suma nyní plánuje otestování všech svých členů, aby zjistili míru rozšíření viru mezi zápasníky.

Experti poukazují, že se v Japonsku doposud testovalo málo. Celkem v zemi uskutečnili zatím 1932 testů v přepočtu na milion obyvatel. Pro porovnání: Česko udělalo 33 299 testů na milion obyvatel a například Dánsko dokonce 79 971. Proto i další případy v komunitě zápasu sumo mohou být neznámé. 

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...