20. března 2015 11:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Berdych se protrápil k Federerovi. Roger je obrovská výzva, řekl

Tomáš Berdych v utkání s Američanem Stevem Johnsonem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Berdych v utkání s Američanem Stevem Johnsonem. | foto: ČTK/AP

INDIAN WELLS (od zvláštního zpravodaje) V souboji dvou českých tenistů byl tím lepším. Tomáš Berdych (29) udolal na turnaji v Indian Wells Lukáše Rosola 6:2, 4:6 a 6:4 a postoupil do čtvrtfinále. V něm narazí na hvězdného Rogera Federera.

Tomáš Berdych se ve středečním zápase 4. kola s bývalým reprezentačním kolegou Lukášem Rosolem trápil. „O to víc si toho vítězství cením,“ řekl v rozhovoru s Lidovými novinami.

Dnes se od 17 hodin utká se švýcarskou hvězdou Rogerem Federerem. V duelu sice nebude favoritem, avšak slibuje, že se proti světové dvojce vydá ze všech sil. „Je to pro mne obrovská výzva,“ konstatoval.

Český tenista Tomáš Berdych.
Tomáš Berdych na turnaji v Indian Wells.

LN Proti Rosolovi jste výborně začal, ale pak se všechno trochu zkomplikovalo…
Uznávám, že to bylo velmi těžké střetnutí. Až jsem měl pocit, že nebojuji jen se soupeřem, ale i sám se sebou. Neměl jsem příliš dobrý pocit. O to důležitější je, že jsem vyhrál. Pokud nehrajete zrovna svůj nejlepší tenis, pak jsou podobná vítězství nesmírně důležitá. Když na konci roku děláme bilanci, vždy vidíme, že právě takové duely hrají klíčovou roli pro postavení ve světovém žebříčku.

LN Střetnutí se dohrávalo pod hrozbou písečné bouře. Stíháte při zápase sledovat počasí?
Ne, v tu chvíli mě zajímá jen hra. Povětrnostní podmínky, které panovaly, sice nejsou příjemné, ale jsou stejné pro oba tenisty. Jsem rád, že jsem všechno zvládl a nemusel zápas dohrávat třeba až druhý den.

LN Několikrát jste říkal, že vám nezáleží na národnosti soupeře. Přesto se zeptám: hrálo nějakou roli, že jste s Rosolem mnohokrát trénovali a velmi dobře se znáte?
Myslím, že ne. Znám ho já, Lukáš zná mě. Cílem každého hráče je to, aby se nejlépe připravil na soupeře a využil všechno, co o protivníkovi ví. Lukáš sehrál velmi dobré utkání. V závěru v můj prospěch nejspíš rozhodly bohatší zápasové zkušenosti. Nasbíral jsem jich přece jen o něco více.

LN Lukáš Rosol zažívá trochu nešťastnou sezonu, před Indian Wells vyhrál letos na okruhu ATP jeden jediný zápas. A ani souboj v Davisově poháru mu příliš nevyšel…
Vzhledem k tomu, že jsem se připravoval zde ve Spojených státech, nemohl jsem utkání sledovat v televizi. Samozřejmě že jsem si zjistil výsledek. Dovedu si představit, že to pro Lukáše nebylo nic příjemného, když ztratil takové vedení. Ale i to je tenis. Stejná situace se může stát úplně každému. Nyní záleží jen na Lukášovi, jak se z toho nepovedeného vystoupení dokáže oklepat.

LN České fanoušky určitě hodně zajímá, zda na podzim přijedete pomoci reprezentačnímu týmu v souboji o udržení ve světové skupině Davisova poháru.
Bavit se o něčem tak vzdáleném je trochu předčasné. To si řekněme na rovinu. Myslím, že až bude ten správný čas, tak se to všichni včas dozvědí.

LN Ve čtvrtfinále vás čeká tenisová legenda Roger Federer. Jak se na ten zápas těšíte?
Těším se na každé utkání. V případě Federera to však platí dvojnásob. Jedná se o velkou výzvu, to je bez debat. I když jsme poslední dobou spolu nehráli, známe se dobře, odehráli jsme řadu zápasů. Musím se co nejlépe připravit a zároveň být odpočatý.

LN Ještě před Rosolem jste poměrně hladce vyřadil Američana Johnsona – 44. hráče světa. Jak jste se při tom zápase cítil?
Je dobře, že jsem to bez zbytečných problémů zvládl. Utkal jsem se s ním poprvé. A s neznámými soupeři to nebývá jednoduché. Musíte se soustředit hlavně sám na sebe a držet se stanovené taktiky, což se mi proti němu dařilo po celý zápas.

LN Někteří tenisté si stěžovali na špatné kurty v Indian Wells. Jak je vidíte vy?
Myslím si, že podmínky jsou zde každoročně stejné. Jediná změna je v míčích, s kterými se tu v minulosti nehrálo. To ale hodnotím jako krok dopředu a změnu k lepšímu. Míčky lze mnohem lépe kontrolovat, což je výborné. Hlavně proto, že v horkém počasí, které zde panuje, létají míče velmi rychlé.

LN V únoru jste dosáhl 500. vítězství na okruhu ATP. Jak jste zatím spokojen s letošní sezonou?
V přípravě jsem udělal řadu změn v realizačním týmu. Hlavně přišel kouč Daniel Vallverdu. A jsem rád, že s každým dalším týdnem spolupráce mám pocit, že jsem učinil pokrok. Mám slušné výsledky. Jen škoda, že mi chybí turnajový triumf. V každém zápase a tréninku na něčem konkrétním pracujeme a jsem pak moc rád, když se mi to daří plnit. Teď jen musím vytrvat.

LN Co nového přinesl váš trenér?
Těch změn je hodně. A všechny se nedají popsat v jednom rozhovoru. Hlavním přínosem je však hlavně jeho styl práce a zkušenosti, příprava plánu na každý zápas a na každého soupeře. Nejdůležitější asi je, že dokáže přizpůsobit trénink protivníkovi, s nímž budu hrát.

LN Patříte mezi zkušenější tenisty. Na okruhu ATP hrajete už přes deset let. Cítíte, že se dá ještě něco po tenisové stránce výrazněji zlepšovat?
Určitě! Těch věcí je spoustu. Jde o řadu různých detailů, které pak mohou v klíčových momentech zápasů rozhodovat. Nejde o to, naučit se forhend, ale vylepšit maličkosti, na nichž pak můžu postavit svůj celkový výkon. Vždycky je co zlepšovat a věřím, že všechny změny v mém týmu, ať se jedná o Daniho, či o angažování nového kondičního trenéra, mi pomohou ke zlepšení a dobrým výsledkům.

Michal Sedláček