Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na kluky jsme mávali, pak jsme uslyšeli tupé údery, líčí Jaroš Michutovu tragédii

Sport

  13:00
ANCHORAGE/PRAHA - České horolezectví zažilo smutný víkend. Zkušený Pavel Michut se v neděli zabil při pokusu o sjezd z nejvyšší hory Severní Ameriky Denali, dříve známé jako Mount McKinley. „Dopadl do výšky, kde jsme zrovna byli. Natraverzovali jsme k němu během pěti minut. Byl ale bohužel na místě mrtvý,“ popsal tragédii Radek Jaroš.

Pavel Michut foto: Facebook Pavla Michuta

„My jsme byli s mým spolulezcem Petrem Maškem poměrně blízko. Všichni, i Lukáš Krejčí a Pavel Michut, jsme vycházeli ze čtvrtého výškového tábora, který je ve výšce 4300 metrů. Šli jsme se aklimatizovat do cest, které jsme chtěli lézt směrem k vrcholu. V jejich případě to byl Messnerův kuloár a v našem případě to byl West rib,“ popsal Jaroš pro rozhlasovou stanici Radiožurnál.

Dvaapadesátiletý Jaroš je na Aljašce kvůli pokusu zdolat Korunu světa – postupně dobýt nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů. A i přes úmrtí kolegy a kamaráda z jiné expedice bude v té své pokračovat. Denali je nebezpečná především kvůli své poloze, jelikož je velmi chladno a oproti jiným částem světa je tu i méně kyslíku.

Mávali jsme si

„Je to samozřejmě tragédie. I když lidé budou říkat, že jsme bezcitní, není to tak. Mám na to vždy ten argument, že všichni jezdíme auty, téměř všichni jsme jeli kolem bouračky a nikdo kvůli tomu nepřestal řídit. Sedl si do auta, i když šlo kolikrát o jeho známého, příbuzného nebo kamaráda,“ vysvětlil.

Nehodu, která se stala v Messnerově kuloáru (sněhovo-ledový svah s převýšením 1600 metrů, kudy jako první prošel v roce 1976 Reinhold Messner), popsal Jaroš následovně: „Oni se dostali do výšky 5000 metrů, my 5100 metrů. Tam jsme nějakou dobu pobyli. Zjistili jsme si, kudy vede cesta dál. S Petrem jsme si tam nechali nějaké vybavení a začali jsme sestupovat. Když jsme sestoupili do výšky asi 4500 metrů, na kluky jsme mávali a ještě jsme si je fotili. Oni nám odpovídali, mávali jsme si navzájem.“

Pokořitel Čo Oju

Poté dodal: „Pokračovali jsme dál a zhruba dvě minuty nato jsme slyšeli rachot materiálu, tupé údery. Když jsme se podívali, Pavel se právě řítil přes seraky, které byly vpravo od nás. Dopadl do výšky, kde jsme zrovna byli. Natraverzovali jsme k němu během pěti minut. Byl ale bohužel na místě mrtvý.“

Pavel Michut byl zkušený horolezec, který například už v roce 2006 pokořil šestou nejvyšší horu světa Čo Oju a měl za sebou několik dalších obtížných osmitisícových výstupů. Shodou okolností loni byl členem výpravy, která vzdala výstup na nepálský vrchol Manaslu, aby zachránila dva kolegy z Rakouska a Francie.

Autor:

Mohlo by vás zajímat