Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Třikrát čtvrtý Březina chce na ME už velké medaile

Sport

  17:02
SHEFFIELD/PRAHA - Krasobruslař Michal Březina má ve své sbírce tři čtvrtá místa ze seniorských mistrovství světa a Evropy, v závěru týdne chce tuto statistiku změnit. Na evropském šampionátu v Sheffieldu bude jedenadvacetiletý český reprezentant patřit mezi medailové aspiranty.

Michal Březina. foto: Reuters

"Už jsem získal dvě malé medaile, ale určitě se pokusím, aby se změnily ve velké a konečné. A aby čtvrtá místa postupně vymizela," řekl Březina v telefonickém rozhovoru.

"Malé" medaile získal loni na ME, kde byl druhý v krátkém programu, a o rok dříve na MS, kdy zajel třetí nejlépe hodnocenou volnou jízdu. "O medaile nás ale bude bojovat hodně. Bude záležet na tom, jak kdo zajede," podotkl.

I proto, že se na amatérský led vrátil fenomenální Rus Jevgenij Pljuščenko, očekává zajímavý závod.

Březina nebude jediným českým želízkem v ohni. Mezi medailové kandidáty patří i Tomáš Verner, kterému se sice zejména kvůli zdravotním problémům v této sezoně tolik nedařilo, ale mezinárodně je zkušenější a úspěšnější.

Stupně vítězů by byly perfektní

"Určitě by to bylo perfektní, kdybychom se dva dostali na stupně vítězů. I když jsme měli spoustu výborných krasobruslařů, tak se to historicky nikomu nepovedlo. Bude záležet na tom, jak zajedeme a jak zajedou ostatní. Výzva to určitě je," uvedl Březina, který v říjnu vyhrál závod Grand Prix v Kanadě a probojoval se i do finále GP. I kvůli tomu byl ale koncem roku hodně unavený.

Na prosincovém mistrovství ČR poté prohrál souboj o domácí titul s Vernerem a následně ohlásil, že si musí před ME hlavně pořádně odpočinout. A to také udělal.

"Až do konce prosince jsem byl doma a s kondičním trenérem jsme se věnovali hlavně regeneraci. Abych si odpočinul a svaly začaly pracovat tak, jak mají. Myslím, že se to povedlo, protože poslední dva týdny se cítím dobře, i když byly krušné," pochvaloval si svěřenec trenérů Petra Starce, Karla Fajfra a Karola Divína.

Náladu mu mohou zvednout i další členové na české poměry nezvykle početné výpravy. "Je pravda, že na poslední Evropy nebo světy jsme jezdili v podstatě my s Tomášem (Vernerem) a jeden taneček nebo sportovka. Tohle, že máme početnou výpravu, je výjimečné. Je to ale super. I krasobruslení v Česku to může více zviditelnit, nebude se mluvit jen o Tomášovi a o mně," dodal Březina, který do ME vstoupí ve čtvrtek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!