26. května 2015 21:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Strašná zima, ale skvělí diváci, řekl Bolt. Vyčítal si zaspaný start

Jamajský sprinter Usain Bolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jamajský sprinter Usain Bolt | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OSTRAVA Nejdřív oběhl vítězné kolečko a plácl si s fanoušky, následně pozdravil Jaromíra Jágra na tribuně a pak pronesl: „Jsem rád, když můžu běžet v Ostravě. I když tady vždycky prší.“ Usain Bolt se znovu stal největším tahákem atletické Zlaté tretry a po výkonu 20,13 na dvoustovce dodal: „Ještě musím hodně běhat.“

Usaine, byl to s ohledem na podmínky slušný čas?
Vlastně nevím, co na to říct. Nevím, co je slušný čas a co ne. Vracím se po zranění a potřebuju závody, víc běhat. Bavil jsem se s trenérem a ten mi říkal: Časem se nestresuj. Hlavní je, abych pracoval na své technice. Říkal mi věci, na které se mám zaměřit. Opravdu jsem se snažil, chtěl jsem běžet co nejlíp.

Čekal jste lepší závod?
Pokaždé chci běžet rychle. Chtěl jsem se dostat pod dvacet sekund, navzdory podmínkám. A o kousek to nevyšlo. Rozdíl byl v jedné z mých nejpomalejších reakcí za poslední dobu. Nebyl to perfektní den, ale jsem rád, že jsem doběhl bez zranění.

Řekl vám výkon něco o cestě k mistrovství světa?
Ani ne. Potřebuju víc závodů, tento byl první v Evropě. Do mistrovství světa budou ještě aspoň čtyři a mám na čem pracovat. Hlavně na své technice. S koučem si závod zanalyzujeme, abychom věděli, co zlepšit, na čem makat.

Zatáčka bývá v dešti pomalejší?
Nebyla perfektní. Navíc jsem měl jsem pomalou reakci, jednu z nejhorších v poslední době. Ale když je takováhle zima, člověk se podvědomě bojí zranění. Vystartoval jsem pomalu, protože jsem na sebe nechtěl moc tlačit, abych vypálil z bloků. Zatáčku jsem běžel trochu jinak, ale byla to taktika kvůli té zimě.

Jamajský sprinter Usain Bolt se zdraví s diváky na Zlaté tretře.
Vítěz běhu na 200 metrů Usain Bolt z Jamajky.

Cítíte progres formy?
Určitě. V tréninku se cítím líp. Čím víc budu závodit, tím to bude lepší. V New Yorku snad budou lepší podmínky a dostanu ze sebe víc.

Ale déšť může přijít i v Pekingu, až poběžíte o světové zlato.
Zima a déšť mohou být všude, nikdy nevíte, jaké podmínky budou na mistrovství světa. Jsem rád, že jsem si to vyzkoušel a nezranil se.

Ostrava je pořád stejná, že?
Diváci jsou skvělí a počasí stejné. Podpora tu bývá velká i přes zimu a déšť. I proto jsem chtěl ukázat to nejlepší. Ale ta zima je opravdu strašlivá.

Co jste si z tohoto závodu odnesl?
To spíš kouč by na tohle měl odpovědět. Určitě ho vyhodnotí a nějak se k tomu v přípravě postaví. Uvidíme, jestli bude spokojený, jestli budu víc trénovat nebo závodit.

Máte ještě na to dostat se na časy, jaké jste běhal před třemi čtyřmi lety?
Můj kouč o tom nepochybuje.

filFilip Grim

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!