26. srpna 2014 18:46 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

V andaluské výhni vyhrál Degenkolb, Vueltu stále vede Matthews

Němec Degenkolb na Vueltě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němec Degenkolb na Vueltě | foto: Reuters

CÓRDOBA Před pěti lety byl spurtérským králem Vuelty, když na ní ovládl pět etap, včetně závěrečné madridské. Nyní má další. John Degenkolb z týmu Giant Shimano suverénně kraloval dojezdu v Córdobě. Červený trikot lídra závodu zůstává v držení Michaela Matthewse z Oriky.

Pětadvacetiletý Degenkolb nenechal nikoho na pochybách, komu bude patřit spurt značně prořídlého hlavního pole. Společně s jednou vyhranou etapou na loňském Giru tak má Němec, který na Tour kryl záda Marcelu Kittelovi, na kontě už šest vítězných zářezů z podniků Grand Tour.

Až s odstupem proťali cílovou čáru druhý Vicente Reynes z druhodivizního týmu IAM Cycling a na třetím místě muž v červeném Michael Matthews, který tak bonifikací navýšil svůj náskok v čele Vuelty.

V čele je stále Matthews

V celkovém pořadí má nyní Australan k dobru osm vteřin před Kolumbijcem Nairem Quintanou a patnáct před Španělem Alejandrem Valverdem, duem stáje Movistar.

"Španělsko a Vueltu mám opravdu rád,“ svěřoval se vítězný Degenkolb. „Líbí se mi závod, životní styl i jídlo. V pondělí jsem byl zklamaný, že jsem se neudržel v popředí až do cíle, zato dnes jsem se cítil lépe. I když dvě stoupání na trase byla obtížná a vedro vysilující."

Po sněhu na Giru a spoustě deště na Tour udeřila na třetí Grand Tour sezony vedra. Teplota se během dne vyšplhala na 40 stupňů, druhý den po sobě tak peloton Vuelty šlapal doslova v andaluské výhni. Robert Gesink z Belkinu vyprávěl, že během pondělní etapy spotřeboval 20 bidonů. A tým Omega jich za jediný den údajně spotřeboval pro svých devět jezdců dvě stovky.

Cyklistický závod Vuelta - 4. etapa Mairena del Alcor - Córdoba (164,7 km):

1. Degenkolb (Něm./Giant) 4:02:55, 2. Reynes (Šp./IAM), 3. Matthews (Austr./Orica), 4. Caruso (It./Cannondale), 5. Martin (Ir./Garmin), 6. Kolobněv (Rus./Kaťuša), 7. Mondory (Fr./AG2R), 8. Conti (It./Lampre), 9. Jungels (Luc./Trek), 10. Aru (It./Astana) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Matthews 13:30:44, 2. Quintana (Kol./Movistar) -8, 3. Valverde (Šp./Movistar) -15, 4. Urán (Kol./Omega Pharma-Quick-Step) -19, 5. Caruso, 6. Chaves (Kol./Orica) oba -21, 7. Bennett (N. Zél./Cannondale), 8. Zubeldia (Šp./Trek) oba -24, 9. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 10. Kelderman oba -27.

Druhé stoupání dne, výšlap na vrchařskou prémii 2. kategorie na Alto del Catorce por Ciento začalo oddělovat sprintery, včetně Nacera Bouhanniho. Matthews se tady držel na samém chvostu pelotonu, ale neodpadl. Zato jeho krajana Cadela Evanse dočasně zdržel defekt, brzy však ztrátu smazal.

Z vrcholu kopce stále ještě zbývalo do cíle v Cordobě 25 kilometrů. Ve chvíli, kdy silnice začala klesat, pokusili se o únik Winner Anacona z Lampre a Adam Yates z Oriky, postupně se k nim přidali Romain Sicard z Europcaru a nečekaně i Valverde, ještě v pondělí majitel červeného trikotu.

Nastoupil brzy, ale nohy měl silné

Sicardovo snažení však ukončil defekt, ostatní byli 9 kilometrů pohlceni zbytkem hlavního pole.

Přes mosty, tyčící se nad řekou Guadalquivir, se potom vlnila silnice do cíle v Cordobě. Právě uprostřed jednoho z mostů, 1700 metrů před cílem, zkusil opět jednou zaútočit Adam Hansen z Lotta, ale letka Giant Shimana jej záhy dostihla. Matthews si už kontroloval čelo sám, bez parťáků z Oriky. Potom se na první pozici dočasně ocitli dva jmenovci: Tony Martin a Dan Martin.

Ovšem to byla jen předehra k velkému závěrečnému sólu Johna Degenkolba. Nastoupil brzy, ale nohy měl silné. Dlouhý spurt dotáhl k jednoznačnému triumfu.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...