Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rána pro Kreuzigera. Cyklista neuspěl u arbitráže a má po Vueltě

Tour de France

  16:50
Sportovní arbitráž v Lausanne zamítla odvolání Romana Kreuzigera proti dočasné suspendaci. V dnešním takzvaném bleskovém řízení potvrdila verdikt UCI, že jezdec nesmí startovat v závodech, dokud nebude dořešen případ jeho nesrovnalostí v biologickém pasu.

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) foto: ČTK

Verdikt, který byl zveřejněn krátce po 16. hodině, znemožnil Kreuzigerovi odcestovat na španělskou Vueltu, kam by v případě úspěšného odvolání okamžitě odletěl. Patrně mu znemožní i start na mistrovství světa ve španělské Ponferradě v závěru září.

"O.K., to není rozhodnutí, jaké jsme očekávali, ale neřekli jsme poslední slovo!" uvedl vzápětí Kreuziger na Twitteru. "S panem Šťovíčkem hledíme dopředu, život je plný překvapení. Nikdy se nevzdávám."

Situaci řeší i ČOV

Český cyklistický svaz obdržel už před týdnem pokyn z Mezinárodní cyklistické unie UCI, aby zahájil disciplinární řízení, a spolu s ním byla jeho činitelům předána i veškerá dokumentace případu. Následně se český svaz po dohodě s Českým olympijským výborem a samotným cyklistou rozhodl, že řízení bude výjimečně provedeno rozhodčí komisí Českého olympijského výboru.

"Je to natolik složitá záležitost, že poprvé v takových případech jsme požádali o pomoc ČOV," uvedl Marián Štětina, předseda svazu. Kreuzigerův případ bude posuzovat tříčlenná komise. "Její složení bude určeno do pátku," říká Alexandr Kliment, mluvčí ČOV. "Rozhodnuto by pak mělo být přibližně do měsíce."

Letos už možná závodit nebude

Disciplinární řízení může být zahájeno do 48 hodin poté, co patřičné dokumenty podepíší všechny tři strany: CSC, ČOV a Kreuziger. "Nyní se čeká pouze na podpis Romana Kreuzigera," řekl Štětina. "Verdikt by pak mohl padnout do 15. září, ale ať už bude jakýkoliv, dá se předpokládat, že buď Roman nebo UCI se proti němu opět odvolají k arbitráži. Osobně si myslím, že v letošní sezoně si už nezazávodí."

Svaz musí začátkem září odeslat předběžnou pětičlennou nominaci mužů pro mistrovství světa v kategorii Elite. "Letos máme pouze tři místa. Z pěti nahlášených mužů pak tři pojedou," řekl Štětina s tím, že Kreuziger patrně v předběžném výběru nebude.

Podle UCI má jezdec v biologickém pase nesrovnalosti z jara 2011 a 2012, kdy ještě působil v týmu Astana. Nynější jezdec stáje Tinkoff-Saxo to však odmítá a poukazuje na to, že hodnoty v jeho biologickém pasu nikdy nepřekročily vytyčené meze. "Nikdy jsem nepodváděl a pravidla UCI jsem neporušil," říká. Jeho právník Jan Šťovíček považuje jeho dočasnou suspendaci za šikonu a protiprávní jednání.

Zastavenou činnost má Kreuziger od 2. srpna, UCI jej suspendovala těsně před startem závodu Kolem Polska. Už předtím se však po dohodě s týmem nezúčastnil Tour de France, aby kvůli němu nebyl tým terčem nežádoucí publicity.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...