Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rána pro Kreuzigera. Cyklista neuspěl u arbitráže a má po Vueltě

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) | foto: ČTK

Sportovní arbitráž v Lausanne zamítla odvolání Romana Kreuzigera proti dočasné suspendaci. V dnešním takzvaném bleskovém řízení potvrdila verdikt UCI, že jezdec nesmí startovat v závodech, dokud nebude dořešen případ jeho nesrovnalostí v biologickém pasu.

Verdikt, který byl zveřejněn krátce po 16. hodině, znemožnil Kreuzigerovi odcestovat na španělskou Vueltu, kam by v případě úspěšného odvolání okamžitě odletěl. Patrně mu znemožní i start na mistrovství světa ve španělské Ponferradě v závěru září.

"O.K., to není rozhodnutí, jaké jsme očekávali, ale neřekli jsme poslední slovo!" uvedl vzápětí Kreuziger na Twitteru. "S panem Šťovíčkem hledíme dopředu, život je plný překvapení. Nikdy se nevzdávám."

Situaci řeší i ČOV

Český cyklistický svaz obdržel už před týdnem pokyn z Mezinárodní cyklistické unie UCI, aby zahájil disciplinární řízení, a spolu s ním byla jeho činitelům předána i veškerá dokumentace případu. Následně se český svaz po dohodě s Českým olympijským výborem a samotným cyklistou rozhodl, že řízení bude výjimečně provedeno rozhodčí komisí Českého olympijského výboru.

"Je to natolik složitá záležitost, že poprvé v takových případech jsme požádali o pomoc ČOV," uvedl Marián Štětina, předseda svazu. Kreuzigerův případ bude posuzovat tříčlenná komise. "Její složení bude určeno do pátku," říká Alexandr Kliment, mluvčí ČOV. "Rozhodnuto by pak mělo být přibližně do měsíce."

Letos už možná závodit nebude

Disciplinární řízení může být zahájeno do 48 hodin poté, co patřičné dokumenty podepíší všechny tři strany: CSC, ČOV a Kreuziger. "Nyní se čeká pouze na podpis Romana Kreuzigera," řekl Štětina. "Verdikt by pak mohl padnout do 15. září, ale ať už bude jakýkoliv, dá se předpokládat, že buď Roman nebo UCI se proti němu opět odvolají k arbitráži. Osobně si myslím, že v letošní sezoně si už nezazávodí."

Svaz musí začátkem září odeslat předběžnou pětičlennou nominaci mužů pro mistrovství světa v kategorii Elite. "Letos máme pouze tři místa. Z pěti nahlášených mužů pak tři pojedou," řekl Štětina s tím, že Kreuziger patrně v předběžném výběru nebude.

Podle UCI má jezdec v biologickém pase nesrovnalosti z jara 2011 a 2012, kdy ještě působil v týmu Astana. Nynější jezdec stáje Tinkoff-Saxo to však odmítá a poukazuje na to, že hodnoty v jeho biologickém pasu nikdy nepřekročily vytyčené meze. "Nikdy jsem nepodváděl a pravidla UCI jsem neporušil," říká. Jeho právník Jan Šťovíček považuje jeho dočasnou suspendaci za šikonu a protiprávní jednání.

Zastavenou činnost má Kreuziger od 2. srpna, UCI jej suspendovala těsně před startem závodu Kolem Polska. Už předtím se však po dohodě s týmem nezúčastnil Tour de France, aby kvůli němu nebyl tým terčem nežádoucí publicity.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz