Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velkolepý návrat české atletiky. Mítinku v Kladně se zúčastní Špotáková, Maslák i Staněk

Sport

  11:52
Praha - Česká atletika na pondělí chystá start domácí sezony. Do projektu Spolu na startu se připojilo mnohem více než plánovaných 100 oddílů po celé republice, v pátek byly naplánované závody na 173 místech v Česku napříč věkovými kategoriemi. Vlajkovou lodí bude mítink reprezentantů na kladenském Sletišti, kde se představí ambasadoři projektu Barbora Špotáková, Tomáš Staněk a Pavel Maslák. Další mítinky pro reprezentanty budou v Plzni a Kolíně.

Barbora Špotáková v Ostravě. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Český atletický svaz chtěl zapojit co nejvíce ze svých 81.000 členů. „Ukážeme, že když mohou co nejdřív závodit naši elitní atleti, tak mohou závodit úplně všichni,“ zmínil předseda svazu Libor Varhaník hlavní motivaci pro vznik tohoto projektu. Na začátku se počítalo s maximálně padesátkou účastníků na každém místě, ale omezení se uvolnila rychleji, takže nyní může být na stadionu až 300 lidí.

To ale pořád nestačí na to, aby na elitní mítinky mohli přijít fanoušci. Ti budou odkázáni na přímý přenos České televize, která bude dění z Kladna prolínat se vstupy z Kolína a Plzně.

Jedny z prvních reálných atletických závodů na světě po vypuknutí pandemie koronaviru budou moci sledovat lidé i v zahraničí, protože Česká televize výjimečně vypnula blokování svých přenosů v cizině. „Nabídli jsme zadarmo práva do Evropské vysílací unie, abychom se snažili motivovat země kde ještě ta opatření nejsou tak daleko. Aby měli víru, že když jsme zpět v České republice, že ti atleti mají vizi, že tam budou také. Zájem ze světa byl enormní,“ uvedl Varhaník. Obrazový materiál dostane také Olympic Channel.

Barbora Špotáková v Ostravě.
Barbora Špotáková se rozebíhá k pokusu.

Kladno uvidí v oštěpařském sektoru souboj světové rekordmanky Špotákové s úřadující vicemistryní Evropy Nikolou Ogrodníkovou. Maslák se na trati 300 metrů utká s kolegy z reprezentační štafety Michalem Desenským, Patrikem Šormem a Janem Tesařem. Koulaři Staňkovi bude sekundovat jeho tréninkový parťák Ladislav Prášil.

K vidění bude také závod žen na 1000 metrů s elitními českými mílařkami Kristiinou Mäki, Simonou Vrzalovou a Dianou Mezuliáníkovou. Spoludržitele českého rekordu na stovce Jana Velebu čeká souboj se svěřencem Dominikem Záleským na netradiční distanci 100 yardů. Předprogram na Sletišti začne ve 13 hodin, dvouhodinový přenos je naplánovaný od 17 hodin.

Autor: