Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Vezmeme vám dotace, varovali paralympiky

Sport

  20:45
PRAHA - Upozornění, že pokud se zainteresované strany nedohodnou, bude jim zastaven přísun státních dotací, vyslalo českému paralympijskému sportu ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Jan Vaněk po úspěšném paralympijském závodě. foto: Lidovky.cz

"Protože jestliže smyslem Českého paralympijského výboru je reprezentace republiky, tak v případě naší neúčasti na paralympijských hrách by to nebylo splněno," říká pro LN náměstek ministra Jan Kocourek. "Ať to zúčastněné strany berou jako velmi důrazné upozornění na porušení podmínek při udílení dotací," vzkazuje.

Spor v paralympijském sportu se totiž protahuje i poté, co Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) v lednu pohrozil Českému paralympijskému výboru (ČPV), že pokud se do 19. dubna vztahy uvnitř ČPV nenarovnají, budou Češi na paralympiádě v Londýně chybět. ČPV je přitom už od září z řad IPC podmíněně vyloučen.

Termíny prý jsou nereálné

Jednou z podmínek IPC je sloučení Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS - 3000 členů), který byl v­roce 2005 z ČPV vyloučen a nedávno zpětně přijat, s Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS – 1000 členů), neboť zemi může zastupovat jediná organizace. "Na čtvrtečním grémiu vyjádřili zástupci ČATHS názor, aby ke sloučení došlo po paralympiádě. Odešleme IPC dopis, zda je to přijatelná doba," říká mluvčí ČPV Lukeš.

Podobně se ve čtvrtek nevyřešila ani otázka vytvoření nových stanov, jež mají respektovat základní demokratické principy včetně statutu valné hromady a voleb. "S­nutností nových stanov souhlasí všichni, ale není reálné, aby taková změna proběhla do dvou měsíců," připomíná Lukeš s tím, že ČPV rovněž vznese dotaz na IPC.

Celý článek si dočtěte v sobotním vydání Lidových noviny.