19. září 2016 11:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Odmítl bojovat o výhru. Místo toho pomohl do cíle kolabujícímu bratrovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Alistair Brownlee (vlevo) se na zemi objímá s bratrem Jonathanem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alistair Brownlee (vlevo) se na zemi objímá s bratrem Jonathanem. | foto: ČTK/AP

cozumelo/praha Můj brácha má prima bráchu. To si museli o víkendu říkat britští sourozenci Brownleeové, současní vládci světového triatlonu. Na mistrovství světa v mexickém Cozumelu pomohl starší Alistair, dvojnásobný olympijský vítěz, do cíle mladšímu Jonathanovi, který půl kilometru před cílem vedl, po vyčerpání organismu se však sotva držel na nohou. Alistair tak doslova dotáhl svého bratra ke stříbrné medaili a vzdal tak boj o první místo s vítězným Jihoafričanem Henrim Schoemanem.

K olympijským triumfům z Londýna a Ria mohl Alistair Brownlee přidat i titul mistra světa, místo toho se však rozhodl dotáhnout do cíle kolabujícího Jonathana, kterému přitom chyběl ke zlatu ještě větší kousek.

V závěru mu však došly síly a upadal do mdlob, a tak se musel opírat o pořadatele. Doplatil tak na velkou vlhkost a vysokou teplotu, ale především na vysokou nadmořskou výšku, která v Cozumelu je.

O chvíli později finišovali kolem něj i Alistair se Schoemanem, a když si starší z bratrské dvojice všiml, že jeho bratr není v cíli, ale drží se bariéry, vzdal boj o první místo a rozhodl se bratrovi pomoci.

Vzal jej kolem ramen, dotáhl jej do cíle a tam jej doslova mrštil o zem, aby skončil alespoň druhý. Alistair pak bral bronzovou medaili. Jonathana pak záchranná služba okamžitě odvezla do nemocnice, z níž vzkázal veřejnosti, že je v pořádku.

Britové Alistair  (vpravo) a  Jonny Brownleeové.
Bratři Alistair (vlevo) a Jonny Brownlee v cíli posledního triatlonového závodu sezony.

„Stalo se mi to samé před několika lety v Londýně. Vzpomínám si, že jsem byl na druhém místě a pak jsem přišel k sobě a někdo mi říkal, že jsem desátý,“ řekl Alistair Brownlee.

„Vůbec jsem nevěděl o všech těch lidech, co se přede mě dostali. Tak jsem přísahal, že pokud by se to stalo někomu jinému, pomůžu mu do cíle. Je to hrozné, když se složíte na posledním kilometru, kde není žádná lékařská péče. Je to nebezpečné,“ uvedl dvojnásobný olympijský vítěz a mistr světa z let 2009 a 2011.

Hrdinské gesto staršího z bratrů Brownleeových se však nelíbilo španělské výpravě, která u rozhodčích žádala pro mladšího Jonathana diskvalifikaci za nedovolenou pomoc. Pokud by Španělé s protestem uspěli, na bronzovou příčku by se dostal jejich závodník Mario Mola.

Vítěz: Takhle jsem vyhrát nechtěl

I když byla bratrská pomoc patrná a Španělé byli jistě v právu, vyhrál zdravý rozum a rozhodčí jejich protest smetli ze stolu. Mola tak vyhrál alespoň celkové hodnocení světového šampionátu.

„Takhle jsem vyhrát nechtěl. Naštěstí jsem se dostal mezi nejlepší pětku, když Jonny nevyhrál. Abych řekl pravdu, myslel jsem, že Alistair tam bude, aby Jonnymu pomohl. Říkal jsem si, tak holt budu zase druhý, ale budu alespoň bojovat až do konce,“ uvedl Mola.

„Když jsem slyšel, že Jonny je na tom špatně, říkal jsem si: musíš! Chceme, aby se všichni dostali do cíle v pořádku, ale takový je triatlon,“ komentoval problémy mistra světa z roku 2012,“ dodal.

Podívejte se, jak Alistair pomohl do cíle mladšímu Jonathanovi:

larJaroslav Šindelář
  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!