Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vycházející hvězda Jakš: Nečekal jsem, že Lukáše porazím

Sport

  19:00
PRAHA - Tak si mě konečně všimněte, jmenuji se Martin Jakš (24). Zmíněné poselství začal vysílat do světa lyžařů běžců důrazně tenhle talent českého lyžování již před třemi roky. Prosazoval se čím dál výrazněji ve Světovém poháru, pak ale jeho jiskru kdosi zničehonic sfoukl.

Martin Jakš. foto: ČTK

Rok 2010 v obrazech

Nemoce, zranění, možná trochu přetrénování a k tomu všemu frustrace z nepovedeného prvního úseku ve štafetě na světovém šampionátu v Liberci.

Všechno špatné je ale najednou zase pryč. Malý Bauer, jak se Jakšovi v poslední době nahlas říká, svého učitele především na Tour de Ski notně potrápil. Před poslední etapou dýchal na záda fenoménům Colognovi a Northugovi a na sjezdovku Alpe Cermis se nakonec dodrápal na výtečném osmém místě.

V průběhu Tour se o vás dlouho psalo a mluvilo možná častěji než o Bauerovi. Nebojíte se, že se vám z té nenadálé slávy zamotá hlava?
Ne ne. Ono se zase nic tak průlomového nedělo, takže s tímhle skutečně problém nemám. Samozřejmě kdybych vyhrál olympiádu, tak pak by všechno kolem mě asi jiné bylo. Je mi jasné, že celá Tour byla v mém podání velmi slušná, ale určitě mě nezměnila.

Bydlel jste jako obvykle s Lukášem Bauerem při Tour na jednom pokoji?
Až na jednu výjimku v Oberhofu jsme měli k dispozici jednolůžáky. Takže každý si dělal to svoje, co potřeboval.

Martin Jakš.

Ptám se hlavně kvůli tomu, jestli jste u Bauera nepozoroval jistou nervozitu, když jste mu docela slušně šlapal na paty a narušoval tak jeho v Česku dosud neotřesitelné postavení?
Nervozitu jsem na Lukášovi cítil, ale dala se chápat. Ocitl se pod obrovským tlakem, navíc pak klukům, s nimiž měl hlavně závodit o přední místa, se dařilo ve sprintech. Získávali tam na Lukáše náskok, takže zmíněný tlak tím ještě narůstal. Rivalita ale mezi námi myslím nepanovala. Vůbec ničemu nevadilo, že jsme vepředu jezdili oba dva.

Mohli jste si v některých momentech na trati třeba i pomoci?
Vzpomínám si na jeden moment. Ve skiatlonu v Oberstdorfu jsme to s Lukášem měli před závěrečným kopcem výborně rozjetý. Chybělo málo a mohli jsme do posledních stovek metrů sjíždět vedle sebe jako první a druhý. Jenže mně se nepodařilo pozici udržet. Předjel mě Cologna, ale nakonec to tam dopadlo taky celkem slušně. V předposlední etapě na 20 kilometrů, kde se dalo sbírat dost prémiových vteřin, by se možná nabízela úvaha, že si pomůžeme, ale nešlo to. Lyžování není cyklistika, kde se jeden za druhým vyveze a pak odstoupí.

Nezačala vás při Tour světová esa trochu uctivěji zdravit?
Jo jo, to asi jo. A nejen závodníci. Třeba i lidi ze servisních týmů už mě asi vnímají trochu jinak. Víc lidí mě zdraví, trochu se všechno změnilo.

Ještě na úpatí sjezdovky Alpe Cermis se Bauer marně snažil dohonit početnou skupinu, v níž jste jel i vy. Nepřemýšlel jste v těch chvílích o tom, že snad nahoru vyjedete dokonce dříve než on?
Věděl jsem samozřejmě, že je Lukáš za námi, ale také že ne moc daleko. Očekával jsem sice, že nás docvakne dřív, ale nestalo se tak určitě i proto, že naše skupina výborně spolupracovala a jela velmi slušné tempo. Zároveň se přiznám, že já jsem zůstával na jejím konci a vepředu se neobjevoval.

Když vás Bauer po chvíli ve strmém stoupání předjížděl, stačili jste si alespoň něco rychlého říct?
To teda ne. Popravdě jsem vůbec neočekával, že bych ho v závěrečné etapě mohl porazit. Když se přese mě valil, trochu jsem mu uhnul, protože jsem pochopil, že jeho tempo je nad moje síly. Přesto jsme si trochu blbě štrejchli lyžema...

Na závěr, už víte, jestli se představíte o víkendu v závodech Světového poháru v Liberci?
Definitivně se rozhodnu asi ve středu.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat