Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

WADA obhajobě Contadora nevěří. Špatné maso ti nezbaštíme, tvrdí

Tour de France

  10:51aktualizováno  12:58
MONTREAL - Světová antidopingová agentura (WADA) nevěří obraně španělského cyklisty Alberta Contadora, jenž vysvětluje svůj pozitivní test z Tour de France na zakázané anabolikum clenbuterol kontaminovaným masem.

Alberto Contador. foto: Reuters

DÁLE ČTĚTE

"Tohle už jsme slyšeli mnohokrát a mnohokrát odmítli. Není to nic nového," uvedl generální ředitel WADA David Howman na setkání s novináři. "Protože hlavní otázka zní: Můžete to dokázat? Je hodně těžký úkol prokázat, že právě odtud (z masa) se vám do těla dostala zakázaná látka," komentoval případ slavného španělského cyklisty.

CONTADOR CHCE SKONČIT

Španělský cyklista Alberto Contador, jemuž hrozí trest za pozitivní dopingový test na clenbuterol, zvažuje konec kariéry.

Oznámil to podle madridského deníku El Mundo šéfovi španělské cyklistiky Carlosi Castaňovi.

"Jsem ze všeho tak unavený, že nehledě na rozhodnutí UCI myslím na to, že s cyklistikou skončím," prohlásil trojnásobný vítěz Tour de France. Contador se tím podle některých expertů snaží vyvinout tlak na UCI a antidopingovou agenturu WADA, neboť bez jeho osobnosti může slavná Tour v příštích letech ztratit část svého kouzla.

Contadorovy vyhlídky na to, že by nebyl potrestán dvouletým zákazem, jsou totiž velmi malé.

Trojnásobného vítěze Tour de France Contadora Mezinárodní cyklistická unie (UCI) po zveřejnění jeho pozitivního testu provizorně suspendovala. WADA případ monitoruje a je připravena zasáhnout, pokud se vyšetřování potáhne příliš dlouho. Při projednávání své kauzy se bude muset Contador bránit na dvou frontách.

Kromě malého množství clenbuterolu se totiž ve vzorku jeho krve údajně objevily malé zbytky plastu, což by ukazovalo na to, že se cyklista mohl podrobit zakázané transfuzi krve, která se uchová právě v plastových sáčcích. Podle šéfa vědecké sekce WADA Oliviera Rabina ovšem stále chybějí testy, které by stoprocentně potvrdily vazbu mezi dopingem a nalezenými změkčovadly plastů v těle sportovce.

"Ty zbytky najdeme a vědecky to dokážeme. Ale je otázka, jak to propojit s dopingem. Dnes zkrátka nemůžeme na sto procent říct 'dopoval jsi', když se sportovci objeví v těle plastová rezidua. Na tom teď pracujeme," uvedl Rabin.

Autor:

Mohlo by vás zajímat