8. dubna 2010 12:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Woods se vrací k hraní, šrámy zůstávají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tiger Woods. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiger Woods. | foto: Reuters

NEW YORK Čekání na návrat golfové jedničky je u konce. Na turnaji Masters v Augustě se ode dneška Tiger Woods pokusí setřást stín afér, které vážně poškodily jeho kariéru. Kromě připomínání sexuálních eskapád musí nejnověji odrážet obvinění, že v minulosti užíval doping.

PRAHA Kdyby záleželo jen na jeho nejvěrnějších fanoušcích, Tiger Woods by se mohl soustředit jen na golf. "Moc jsi nám chyběl. Je dobře, že jsi zpátky," vykřikovali na nejlépe vydělávajícího sportovce světa začátkem týdne během jeho tréninku.

Mnohonásobnou nevěru, kterou média propírala od konce minulého roku, by Woodsovi nikdo z nich nevyčítal. "Mysleli jsme si, že je Tiger dokonalý. Už víme, že není, ale kdo z nás je?" prohlásil Woodsův dlouholetý přítel Mark O’Meara. Vymazat z paměti obří skandál, kvůli němuž se musel největší golfový symbol současnosti na čas stáhnout do ústraní, ale tak jednoduše nejde.

Prvotní nejistota, jak bude reagovat okolí, až uvidí Woodse znovu odpalovat, už zmizela. Golfové publikum na Woodse na rozdíl od některých jeho sponzorů nezanevřelo. "Vůbec jsem nevěděl, co mám čekat. Fanoušci tu byli vždy velmi slušní, ale jejich reakce mě chytila u srdce," potěšilo čtyřiatřicetiletou světovou jedničku v Augustě.

Věří mu také Obama Z každé Woodsovy věty je znát, že po očistci, jakým prošel v uplynulých měsících, přistupuje ke golfu s daleko větší pokorou. "Nejde o to, kolik vyhrajete turnajů. Důležité je, jaký jste člověk," pokračoval na poslední tiskové konferenci v sebezpytujících vyjádřeních.

Názory, v jaké formě se Woods po přestávce na Masters představí, se různí. "Bude znovu fantastický," ubezpečuje i americký prezident Barack Obama. Jestli si na sebe Woods obleče popáté zelené sako určené pro šampiona turnaje v Augustě, bude jasné v neděli.

Většina dává Woodsovi kvůli delší herní pauze čas, aby na greenu získal dřívější pohodu. "Neodvážil bych se říct, že je nyní snadné ho porazit kvůli tomu, protože se posledních pět měsíců vyhýbal golfovým soutěžím," řekl jeden z Woodsových předchůdců na pozici světové jedničky Fred Couples.

ANKETA LN

1. V jaké formě se na Masters představí Tiger Woods?

2. Změnili jste na Tigera Woodse názor kvůli aférám spojeným s jeho osobou?

Čeněk Lorenc, šéfredaktor časopisu Golf Digest

1. Je to velký otazník, ale určitě nebude mít tak skvělou formu jako loni, kdy vyhrával turnaje prakticky na počkání. Dá se u něj čekat nějaká nervozita a tlak, který dosud nepoznal. Už během tréninků v Augustě se projevovaly nedostatky, které jsme u Woodse dřív neznali. V porovnání s průměrnými hráči světového okruhu si ale určitě udrží nadstandard. Nejsem si tolik jistý, jestli dokáže okamžitě napodobit svoje dřívější výkony. Ono kdyby po pěti měsících golfové nečinnosti hned vyhrál turnaj Masters, popřel by tím golfové zákony. To se mu v minulosti několikrát povedlo. Tentokrát by všichni soupeři, kteří se tvrdě na turnaj připravují, rázem vedle něj vypadali jako pitomci.

2. Absolutně ne. Beru ho jako golfistu. Je mi upřímně jedno, co dělá ve svém soukromém životě, pokud to neovlivňuje jeho hru. Správně to řekla jeho matka. Tiger neudělal nic nezákonného, nikoho nezabil. Vezměte si basketbalistu Kobeho Bryanta, který znásilnil mladou dívku. Nebo hokejistu Heatleyho. Ten zabil spoluhráče při autonehodě. Woods neudělal ani zlomek toho. Jen doplatil na to, že je nejsledovanějším sportovcem světa.

Klára Spilková, nejlepší česká golfistka roku 2009

1. Bude asi trochu víc rozhozený a nezahraje nejlíp. Na starého Tigera Woodse si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

2. Já určitě ne. Brala jsem ho vždy jen jako golfistu. Dohady, kolik měl vztahů, jsem vůbec nevnímala.

Martin Ručinský, hokejista a golfový fanoušek

1. Podle mě se vrátí ve skvělé formě. A ne-li ve stejné, tak v ještě lepší. Protože Tiger je typ sportovce, který nerad prohrává. V situaci, ve které se ocitl, bude chtít všem ukázat o to víc, jak moc umí hrát golf.

2. Já na něj názor určitě nezměním, strašně ho obdivuju jako sportovce, který pro golf udělal hrozně moc. A to, co dělal v soukromém životě, je čistě jeho věc, do toho nikomu nic není. Osobně se na jeho návrat opravdu moc těším, protože bez něj golf není to pravé.

Sázkové kanceláře přesto považují Woodse za největšího favorita prestižního turnaje. Až s velkým odstupem za ním následuje světová dvojka Phil Mickelson a Jihoafričan Ernie Els, který se zase může pochlubit ze startovního pole nejlepší aktuální formou.

I když se bouře po Woodsových sexuálních skandálech velmi zklidnila, před golfovou ikonou se rýsuje jiný závažný problém. Woods se totiž dostal do spojení s kontroverzním lékařem Anthonym Galeou, který mu před dvěma lety pomáhal zotavit se po zranění kolena. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby nevyšlo najevo, že Galea podával jiným americkým sportovním hvězdám růstové hormony a prostředky podporující výkon, které figurují na seznamech zakázaných látek. Kvůli tomu se už o něj začali zajímat vyšetřovatelé z FBI.

Nadšeni jsou sponzoři i televize Woods se proti nařčením ohradil. "Nikdy jsem si nevzal zakázané preparáty." Galea mu prý pomáhal tím, že použil krevní plazmu vyrobenou z Woodsovy krve při urychlení léčby zraněných míst.

Některé internetové servery to neuspokojilo a upozornily, že povzbuzující látky zvyšují i sexuální aktivitu, což by vysvětlovalo množství Woodsových milostných avantýr. Kauzu každopádně půjde s odstupem velmi těžko rozplést. "Podezření z něj už nikdo nesmaže. Je to možná větší problém, než jestli měl deset nebo dvacet milenek," domnívá se Čeněk Lorenc z časopisu Golf Digest.

V golfu jsou dopingová odhalení vzácností. Pravidelné kontroly v seriálu PGA Tour začaly až ve chvíli, kdy se golf stal jedním z nových olympijských sportů pro hry 2016 v Rio de Janeiru.

Bez ohledu na částečné rozpaky převažuje kolem Woodsova návratu jednoznačně nadšení. Kromě fanoušků ho cítí sponzoři. Věří, že Woodsova tvář bude brzy působit v reklamách opět jako velké lákadlo. Očekávání neskrývají ani televizní společnosti. Pokud se Woodsovi bude dařit, předvídají, že o víkendu ve Spojených státech usedne před obrazovky až 20 milionů diváků, což by byl nový rekord golfových přenosů. To je doklad, jak výjimečné dny golfový svět čekají.

Foto popis| Bude znovu nejlepší? Fanoušci s napětím čekají, jestli Tiger Woods po svém návratu ovládne golfová hřiště stejně jako v dobách své největší slávy.

  • 0Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz