Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z grázla během osmi let legendou aneb Kdo je vlastně ten, co sundal Klička?

Sport

  9:05
PRAHA - Pouhých osm let se Brit Anthony Joshua věnuje boxu. Přesto je z něj po sobotě vládce těžké váhy a momentálně jeden z nejsledovanějších sportovců světa. Jeho kariéra ale rozhodně není bez potíží.

Konec. Joshua právě porazil Klička. foto: Reuters

Píše se rok 2006 a Anthony Joshua poprvé uniká vězení. A nejen proto, že má v té době stovku pod 11 vteřin a watfordští policisté to neměli vůbec snadné, když jej chtěli zatknout.

Mladý rebel s nigerijskými kořeny právě zbil na fotbalovém hřišti soupeře, který mu skočil na záda. „Tehdy jsem poprvé poznal svoji sílu,“ přiznal s odstupem času britským médiím.

Za mříže tehdy ještě nemusel. Jenže o dva roky později se s maminkou přestěhovali do Readingu a nastaly problémy.

Anthony Joshua po výhře nad Vladimirem Kličkem.
Zklamaný Vladimir Kličko s bratrem Vitalijem po zápase proti Anthonymu Joshuovi.

Joshua skončil na dva týdny ve vazbě, dostal podmínku, na čtrnáct měsíců elektronický náramek a musel se vyučit zednickému řemeslu. „Byl jsem idiot, chytil se špatné party. Měl jsem štěstí, mohl jsem skončit za mřížemi na deset let,“ pronesl syn nigerijských rodičů.

Dobré vztahy udržuje s oběma, byť Yeta Odusanyaová a Robert Joshua už spolu nežijí.

Jejich potomek jde ostatně, co se týče vztahů, v podobných stopách. Když se stal loni v dubnu mistrem světa IBF, vyšlo zároveň najevo, že už má pětiměsíčního synka Josepha s instruktorkou jógy Nicole Osbournovou. Té koupil bydlení za 500 tisíc liber nedaleko svého domu, ve kterém žije s maminkou. A byť s Osbournovou nejsou spolu, kvůli synkovi udržují přátelské vztahy.

Ale zpět do minulosti.

Rokem 2009 Joshuovy problémy ani zdaleka neskončily. Byť se v té době začal vedle zedničiny věnovat také boxu a vrátil se zpět do Watfordu.

„Byl to talent od přírody,“ tvrdí jeho první kouč Sean Murphy, kterého čtyři dny před sobotním velkolepým triumfem nad Ukrajincem Vladimirem Kličkem obdaroval vozem za téměř 100 tisíc liber.

Jenže talent samotný by nestačil. Joshuu knockoutoval ve čtvrtfinále ME 2011 „rumunský Tyson“ Mihai Nistor. Následně ujížděl policejní hlídce v autě, kde měl ve vojenské torně na zadním sedadle konopí. Opět následoval soud, opět vyvázl jen s podmínkou.

Přesto jej tehdejší šéf britské federace nechtěl pustit na světový šampionát. Pomohla až přímluva hlavního reprezentačního kouče Roba McCrackena.

Joshua se mu za důvěru odvděčil. Začal sekat latinu, na mistrovství světa vybojoval stříbro, když prohrál jen s italským fenoménem Robertem Cammarellem. Za rok mu v olympijském finále porážku oplatil.

V sobotu 30. dubna 2017 pak dvojice Joshua–McCracken dokázala vymyslet plán na ukrajinskou legendu Vladimira Klička.

„Je to nejlepší trenér na světě. Box mi dal disciplínu, Rob sebedůvěru,“ opakuje Joshua. „Dostal facku ve správný čas,“ dodal jeho promotér Eddie Hearn.

A může si mnout ruce. Bijec přezdívaný „AJ“ je magnetem na peníze. Mladý, urostlý, charismatický a s příběhem, do kterého přidal triumf nad Kličkem, navíc z počítání. To dosud nikdo nezvládl.

Už nyní má smlouvy s firmami Under Armour či Jaguar Landrover, jen zápasy si po víkendu přišel zhruba na 30 milionů liber. „Může se stát nejbohatším sportovcem světa,“ tvrdí Hearn.

„Chci být prvním miliardářem v boxu,“ dodal sám Joshua. Dosud si nejvíce tímto sportem, odhadem přes 800 milionů dolarů vydělal Američan Floyd Mayweather.

Smělý cíl pro sedmadvacetiletého mladíka, který sám tvrdí, že se stále ještě učí, co říkáte? Na druhou stranu. Pokud má někdo potenciál to dokázat, pak právě on...

Autor: