Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Skandál. Strýc knockoutovaného boxera napadl soupeře, skončil za mřížemi

Sport

  14:36
OXON HILL - Nechutnou dohru měl sobotní galavečer televize Showtime Boxing v marylandském Oxon Hill. Duel o prozatímní titul IBF v super střední váze mezi Andrem Dirrellem a Josem Uzcateguiem totiž nejspíše skončí u soudu.

Atak strýce Andreho Dirrella na Joseho Uzcateugie.. foto: youtube.com

Po osmi kolech vedl venezuelský knockoutér 2-0 na body, když navíc dokázal několikrát dokázal známým tvrďákem Dirrellem otřást. Jenže v závěru osmého kola to s agresivitou přehnal.

Když dostal Dirrella do rohu, v kombinaci tří úderů přistál ten poslední jednoznačně po závěru dějství. Bývalý severoamerický šampion šel k zemi, na které již zůstal. A pravidla jsou v takovém momentu neúprosná – Uzcategui musel být diskvalifikován.

„Hodil jsem kombinaci, neslyšel jsem gong oznamující konec kola. Nechtěl jsem ho udeřit po konci kola, nemyslím si, že třetí úder byl ten nejtvrdší. Byl jsem překvapený, že zůstal na podlaze ringu. Udělal totéž už proti Abrahamovi, udělal to proti mně. Hledal cestu, jak vyhrát. Ale já si zasloužím být vítězem,“ řekl po duelu šestadvacetiletý rodák z El Vigia.

V poslední větě připomněl podobný konec duelu Dirrella s legendárním Němcem Arthurem Abrahamem z roku 2010. Jestliže ale tehdy šlo skutečně o jasný faul od Abrahama, tentokrát byla situace více jak sporná. I když protistrana byla jiného názoru.

Stejně tak zkušený ringový Bill Clancy. „Byl oznámen konec kola, jenže po něm byl Andre zasažený nelegálním úderem. Šlo o jasný faul, navíc Uzcategui byl už předtím několikrát varován. Nebylo co řešit, když nebyl Andre schopen pokračovat v boji,“ řekl Clancy zámořským novinářům.

Zatímco on své rozhodnutí obhájí, protože striktně dle pravidel jednal správně, chování rodiny Dirrellů, to už je jiná káva.

Pod ringem se pořádně rozohnil mladší bratr Anthony. Toho ale ochranka mezi šestnáct provazů nepustila a tak jeho řádění odnesly jen židle v první řadě. Jenže dovnitř se dostal Dirrellův strýc Leon Lawson Jr., který je jeho druhým trenérem.

A ten předvedl něco, co vlastně nikdo nečekal. Dostal se až před venezuelského bojovníka, který čekal, co se bude dít dál. V tu chvíli na jeho bradě přistál tvrdý levý hák od Lawsona, následoval ještě další úder z druhé paže, který zamířil do krku šokovaného Uzcateguie.

Dle zpráv reportéra Showtime Boxing byl následně Lawson zatčený policií, venezuelský bijec pak opustil halu pod její ochranou a zamířil na do washingtonské nemocnice nemocnice MedSTAR na traumatologická vyšetření. Ještě v noci byl odvezen na hotel.

„Chci se k tomu postavit jako muž. Ten úder jsem neviděl, nevěděl jsem, co se stalo. Měl jsem poté všechno rozmazané. Nechci vyhrát titul takto. Odpouštím Uzcateguimu. A prosím, aby on i fanoušci odpustili mému strýci a týmu kolem mě. Jsme jedna rodina, měli o mě starost, miluje mě. Prosím, odpusťte mu. Chystám se vrátit, jakmile to bude možné,“ dodal „vítěz“ zápasu.

Je otázkou, jak se k celému případu postaví policie a také federace IBF. Zda nechá pás v držení amerického bijce, odebere mu ho, nařídí odvetu, případně Uzcategui dostane šanci boxovat o regulérní verzi pásu s jeho držitelem Jamesem DeGalem, který jej před dvěma lety získal právě po triumfu nad Dirrellem.

„Jsme boxeři, jsme protivníci, někdy holt ovládnou naše chování emoce. Naše rodiny a týmy nás podporují, čerpáme z nich energii. Doufám, že to fanoušci pochopí, protože emoce jsou někdy opravdu hodně silné. Chci se omluvit boxerům, Dirrellův tábor se nechal strhnout, ale nemysleli to zle, jen chránili Andreho. Odpusťte jim prosím,“ pronesl po svém triumfu v hlavním duelu večera Gary Russell Jr..

Šampion WBC v pérové váze, který v sedmém kole knockoutoval v několikrát odloženém souboji Kolumbijce Oscara Escandona, moc dobře ví, o čem mluví. Jeho otec Gary má celkem čtyři syny, všichni se jmenují Garry Russell (liší se prostředním jménem) a všichni se od dětství věnují boxu. Ostatně Garyho mladší bratr a čtvrtfinalista olympiády v Riu – Gary Antuanne – zažil v Oxon Hill svoji vítěznou profesionální premiéru.