Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Fandila mu i Madonna. Herec Elba se dal na kickbox, zažil peklo, ale vyhrál

Sport

  10:35
PRAHA - Ve třiačtyřiceti letech se postavil britský herec Idrissa Akuna „Idris“ Elba před životní výzvu. Během jednoho roku se dostat až k zápasu dle pravidel K-1 (kickbox) a ten se pokusit vyhrát. Vítěz Zlatého Glóbu vše zvládl.

Idris Elba v zápase s Lionelem Gravesem. foto: Reprofoto

Pod ringem na slavné londýnské adrese Bethnal Green neméně slavná zpěvačka a herečka Madonna. V ringu legendární York Hall pak v té době už čtyřiačtyřicetiletý Idris Elba. Proti němu nizozemský rival Lionel Graves.

Byť rozhodně nepatří mezi špičku, kvalitním bojovníkem je. Mladším, dravějším a zkušenějším než Elba. Ten přesto na konci října loňského roku vítězí. Jeho dvanáctiměsíční mise zprostředkovaná skrze třídílný seriál Discovery Channel – „Idris Elba: Fighter“ došla naplnění.

Idris Elba Smashes it at York Hall! 

Příspěvek sdílený Madonna (@madonna),

„Chtěl jsem to několikrát vzdát. Na začátku tréninku mi řekli, že mám vážné problémy se zády, doktoři mi vlastně zápasit zakázali, dle nich jsem neměl šanci vydržet tvrdý trénink bojovníka déle než čtyři měsíce,“ řekl s několikaměsíčním odstupem slavný britský herec.

Ten měl být dokonce příštím Jamesem Bondem a kdo ví, jestli se nakonec životní role nedočká. Během roku 2016 totiž dokázal, že se velkých výzev nebojí. Kvůli natáčení zmíněného pořadu procestoval celý svět a musel výrazně změnit svůj jídelníček.

Idris Elba při natáčení.
Idris Elba v zápase s Lionelem Gravesem.

Zatímco jiní bojovníci s oblibou využívají pro doplnění sacharidů rýži či těstoviny, on se musel obejít bez těchto potravin. „Kruté to bylo především na Kubě. To mi otevřelo oči. Žádná moderna, jen čistá a tvrdá práce v obrovském horku. Po prvním dvouhodinovém tréninku ve více jak třiceti stupních jsem zkolaboval a skončil v bezvědomí,“ vzpomíná na tvrdý tréninkový dril.

Během cestování po světě, kdy nejen tvrdě trénoval, ale snažil se divákům ukázat krásu i náročnost bojových sportů, se připravoval pod dohledem takových es jako kickboxerská legenda jménem Buakaw Banchamek či se slavným jihoafrickým boxerem Fransem Bothou.

Do toho všeho natáčel dva své filmy. „Musel jsem naprosto změnit svůj životní styl,“ vypráví otec čtrnáctileté dcery Isan a tříletého synka Winstona.

„Nejtěžší bylo asi to vše kolem skloubit tak, abych každé ráno vstal v pět hodin a uběhl pět kilometrů. Poté jsem trénoval techniku na pytlích, následně posiloval, abych šel točit a večer opět trénovat,“ nastínil přípravu Elba, dle některých prestižních magazínu jeden z nejvíce charismatických a nejlépe oblékaných mužů planety.

„První čtyři měsíce jsem se musel nejdříve dostat zpět do kondice, tréninky zaměřené na zápasení přišly až poté. A je pravda, že jakmile jsem se zlepšil kondičně, šlo mi to také lépe v ringu a mohl jsem se lépe soustředit na svoji taktiku,“ vyprávěl dál Elba, který tak někdy podstupoval až čtyřfázové denní tréninkové dávky.

A zatímco chvíle, kdy vstoupil do ringu York Hall k nakonec vítěznému duelu, si už náležitě vychutnával a mohl zde prodat fakt, že ve světle ramp trémou netrpí, během sparingů v průběhu přípravy trpěl.

„Moje ego dostalo tolikrát na frak, což je ale v konečném důsledku myslím dobře. Nemám ho moc velké, ale když dostáváte dnes a denně výprasky, stejně vás to ničí. Často jsem zápasil v tréninku s kluky, kteří byli menší a slabší než já a moje ego si myslelo, že je dokážu zvládnout. Jenže já od nich dostával výprasky,“ vrátil ze zpět časem.

Proč celý tento projekt Elba podstoupil již bylo naznačeno. Povedlo se mu to ale nakonec?

„Ano, myslím, že jsem lidem ukázal, že když jim někdo řekne, že by něco nedokázal, tak to ve skutečnosti neznamená, že to dokázat nemůže. Myslím, že bych mohl alespoň pár lidí inspirovat,“ řekl.

A následně s úsměvem dodal: „ Řekl bych, že se to i vlastně už daří. Opravdu. Kromě toho, že jsem si namasíroval ego a absolvoval tuhle úžasnou cestu do různých zemí a tak dále, tak to nejlepší na tom všem je, slyšet jiné lidi v mém věku říkat ‚Dívej, vždycky jsem chtěl jezdit na kole a nikdy jsem to nedělal a víš co, Idrisi, myslím, že bych to teď mohl zkusit‘.“