Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bitva titánů Joshua vs. Kličko: jeden zápas změnil pohled na box

Sport

  10:35
Než se do sebe před necelými dvěma týdny zaklesli boxerští obři Anthony Joshua a Vladimir Kličko, mnozí o smyslu jejich vzájemného duelu pochybovali. Joshua je prý moc mladý a nemá zkušenosti. Naopak Kličko je už starý, dlouho neboxoval a jeho poslední duely za moc nestály.

Anthony Joshua a Vladimir Kličko po zápase. foto: ČTK/AP

Nakonec ta skepse přece jen k něčemu byla: I díky tomu londýnský duel o krále boxerské těžké váhy způsobil takové pozdvižení.

Byť ještě nejsou známá konečná čísla z prodeje televizních práv, jen v Německu jej podle prvních odhadů sledovalo přes 11 milionů diváků, dalších 1,5 milionů pak v zámoří (tam v tu chvíli bylo odpoledne). Na britských ostrovech by pak měla být čísla sledovanosti nejvyšší v historii boxu.

Anthony Joshua po výhře nad Vladimirem Kličkem.
Anthony Joshua slaví vítězství nad Vladimirem Kličkem.

A oběma dvoumetrovým obrům se i s odstupem klaní boxerská i laická veřejnost. Trefně duel označil kdysi nejobávanější bijec planety, Američan Mike Tyson: „Stačil jeden zápas, aby změnil pohled na box!“

K němu se pak přidal i Dana White, šéf nejslavnější ligy ultimátních zápasů UFC, tedy soutěže, která je přímým konkurentem klasického boxu: „Box byl dole, potřeboval svého vzrušujícího krále těžké váhy. Našel ho v Anthonym Joshuovi.“

Přehnaná slova? Nikoliv. Téměř přesně o dva roky dříve zažili všichni velké zklamání ze „zápasu století“ mezi Floydem Mayweatherem a Mannym Pacquiaem. Oni a jejich manažeři sice vydělali rekordní peníze, jenže box ztratil řadu ze skalních i občasných fanoušků. O těch, kteří box tehdy viděli poprvé v životě ani nemluvě.

Žádný následující boxerský duel se ani z pětiny nepřiblížil jejich sledovanosti. Až nyní přišli Joshua s Kličkem.

Box dostal svoji druhou šanci a zatím ji využívá dokonale. Joshua je momentálně nejpopulárnější britský sportovec, další hvězdý duel z tohoto víkendu mezi Mexičany Canelem Alvarezem a Juliem Cesarem Chavezem pak bude po dvou letech prvním, který prodal přes milion PPV (počet placených televizních přenosů).