Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z O2 Areny až do Wembley: dostane druhou šanci na Joshuu krajan Whyte, nebo Parker?

Sport

  8:59
LONDÝN/PRAHA - Tohle bude bitva jako řemen. Londýnská O2 Arena se bude otřásat v základech. A nejen díky více než sedmnácti tisícům fanoušků v ochozech.

Dillian Whyte a Joseph Parker na vážení. foto: Reuters

Uvnitř budou v ringu úřadovat dva více než stokiloví chasníci.

Domácí Dillian Whyte, který naposledy okouzlil na stejném místě v březnu, když v šestém kole uspal Australana Lucase Browna.

A proti němu další bijec z druhé poloviny zeměkoule, novozélandský hrdina Joseph Parker. Ten má za sebou taktéž březnovou bitvu s Anthonym Joshuou. Prohrál, ostudu ale neudělal. A okamžitě zatoužil po návratu, vždyť do souboje se současným králem těžké váhy vstupoval coby šampion WBO.

„Nechci snadné soupeře,“ vysvětlil šestadvacetiletý rodák z Aucklandu. Ne, žádné rozpinkání se na lehkém protivníkovi, což by mu měl málokdo za zlé. Prstem ukázal na o čtyři roky staršího Whyta. A ten kývl.

„Nečekali jsme ale, že Dillian na tento duel přistoupí. V tomto ohledu před ním musím smeknout,“ pronesl Parker. Whyte svým souhlasem překvapil i fanoušky a experty.

A o to větší zájem o jejich souboj je. Ve chvíli, kdy se současní vládci nejsledovanější boxerské divize – Joshua a Američan Deontay Wilder – nahánějí víc na sociálních sítích než u jednacího stolu, moc lepších duelů v nabídce není. Navíc...

„Kdo v sobotu vyhraje, půjde na Joshuu,“ pronesl ve čtvrtek v Londýně Parkerův promotér David Higgins. Ten se se svým protějškem, Britem Eddiem Hearnem, vsadil o 20 tisíc liber.

Pro oba jsou to ale drobné. Jde spíše o zpestření už tak vyhroceného souboje.

Souboje dvou pořízků s rozdílným dětstvím. Whyte se narodil na Jamajce, kvůli obživě kradl a prodával lahve Coca-Coly. Když mu bylo dvanáct, přestěhoval se s maminkou do Londýna, a moc se nezměnilo.

„Jen jsem gang doma vystřídal za jeden londýnský,“ svěřil se nedávno ostrovním novinářům. Několikrát byl bodnut, jednou si dokonce vyndal kulku z ruky, aby to maminka nepoznala. „Inspiroval jsem se v Rambovi,“ vzpomíná s úsměvem.

Boxovat začal na konci minulého desetiletí. První amatérský duel? V roce 2009 proti Joshuovi, kterého porazil ve třech kolech na body. Když se před třemi lety potkali mezi profesionály, slavil po sedmi kolech jeho rival.

Od té chvíle touží po odvetě. Pokud porazí kdysi malého tlustého milovníka rybolovu, který bouchal do rukou svého otce už coby malý špunt a byl jednu kvalifikační výhru od postupu na olympijské hry 2012, nejspíše se dočká.

Joshuu čeká 22. září na fotbalovém Wembley bitva s ruským bohatýrem Alexandrem Povětkinem. Už nyní je jasné, že 13. dubna se na stejném místě současný vládce federací WBA, IBF a WBO představí znovu. Jen není jasné proti komu.

„Budu to já. Očekávám tři věci – výhru, dominantní výkon a knockout,“ má jasno Parker.

Jejich bitvu můžete sledovat v rámci galavečera, který od 20:00 hodin vysílá stanice Sport 2.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!