11. listopadu 2012 17:53, aktualizováno  18:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Za tragickou nehodu při rallye může vítr, nemohl jsem to ovlivnit, říká řidič

Tragédie na rallye. Automobil usmrtil čtyři dívky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragédie na rallye. Automobil usmrtil čtyři dívky. | foto: iDnes.cz

LOPENÍK/PRAHA Za tragickou nehodu, při které v Lopeníku na Slovácku v sobotu zahynuly čtyři dívky, podle řidiče závodního vozu Michaela Bartončíka může vítr. Vozidlo bylo na horizontu nadlehčeno a silný zadní nebo boční vítr jej poslal mimo vozovku, popsal ČTK nehodu Bartončík. Byla to strašlivá souhra nepříznivých okolností, dodal muž, který jel ve voze se svým bratrem Josefem. Technickou závadu na automobilu vyloučil.

Vinu za tragickou událost si neklade. "Subjektivně to vnímáme tak, že jsme to nemohli ovlivnit," řekl Michael Bartončík. On i jeho bratr vyvázli z havárie nezraněni. Českou rallye jezdí deset let, start na RallyShow Uherský Brod byl v letošním roce teprve jeho první. "Příprava na závod ale byla standardní," doplnil Bartončík.

Více k tématu

Bratři Bartončíkovi patří mezi známé brněnské advokáty. Jejich kancelář například nedávno při metanolové aféře zaslala médiím vyjádření majitele objektu v Opavě, ve kterém nájemce ukrýval tisícilitrové barely s metylalkoholem. Michael Bartončík je mediálně známý například také jako obhájce kvůli podvodům s palivy nebo podílu stíhaného podnikatele ze Zlína Romana Vaškůje na takzvané kauze Čunek.

Na snímku Michael Bartončík (vlevo) u soudu s odsouzeným podnikatelem Romanem Vaškůjem (vpravo), nechvalně proslulou postavou kauzy Čunek.

Na snímku Michael Bartončík (vlevo) u soudu s podnikatelem Romanem Vaškůjem (vpravo), nechvalně proslulou postavou kauzy Čunek.

Vůz Mitsubishi Lancer podle Bartončíka jel krátce před nehodou rychlostí asi 150 kilometrů za hodinu. "Rovným úsekem se dalo za normálních okolností jet ještě rychleji. Přesto jsem preventivně brzdil. Auto se na horizontu mírně nadlehčilo, a přestože jsem odbrzdil, během desetiny vteřiny opustilo vozovku," uvedl Bartončík. Dodal, že příčný smyk už nešlo vyrovnat.

Bartončík popsat nehodu nechtěl

Nehodu si prý vybavuje přesně, popsat ji podrobněji ale odmítl. "Nechtějte to po mně, prosím vás," řekl. Po tragédii byl prý na policii v Uherském Hradišti, kde skončil až kolem 22:00.

S pozůstalými se posádka ještě nespojila. "Ještě jsem k tomu nenašel sílu. Až na policii jsme zjistili, že oběti jsou čtyři a jsou to děvčata. Slovy se nedá vyjádřit, co cítíme," povzdechl si Bartončík s tím, že až opadnou bezprostřední emoce, rodiny zemřelých kontaktovat bude.

Anketa

Měla by se rallye v Česku zakázat?

Ano 5096
Ne 2725
ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?