11. listopadu 2012 14:44, aktualizováno  19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozůstalí po obětech rallye žádají od pořadatelů odškodné

LOPENÍK (Uherskohradišťsko) UVNITŘ VIDEO. Pozůstalí po obětech sobotní nehody při rallye na Slovácku tvrdí, že pořadatelé pochybili, a chtějí je žalovat. Místa pro diváky prý nebyla oddělena bezpečnostní páskou. Přesnou polohu dívek se nyní snaží zjistit policie s pomocí záběrů pořízených z vozu jednoho ze závodníků.

"Budeme zjišťovat, kde dívky přesně stály. Máme zajištěný kamerový materiál z jednoho ze závodních vozů, který tam projížděl chvilku před havarovaným vozem. Budeme to ověřovat" uvedla policejní mluvčí Zlínského kraje Jana Macalíková.

Místo tragické nehody. (modrá šipka- směr závodu; červené šipky- trasa závodního automobilu poté, co vyjel z tratě. Červeným kruhem je znázorněno místo, kde postávaly oběti nehody.

Místo tragické nehody. (modrá šipka- směr závodu; červené šipky- trasa závodního automobilu poté, co vyjel z tratě. Červeným kruhem je znázorněno místo, kde postávaly oběti nehody.

Pozůstalí po obětech sobotní tragické nehody při rallye v Lopeníku na Slovácku chtějí pořadatele žalovat. Podle matky, která při neštěstí přišla o sedmiletou a devatenáctiletou dceru, stály obě dívky několik metrů od silnice.

Podle zpravodaje serveru Lidovky.cz hoří na místech, kde zemřely čtyři dívky, desítky svíček. Lidé sem nosí i plyšové hračky.

NEHODA V LOPENÍKU

  • Čtyři dívky včetně sedmileté školačky zahynuly v sobotu 10.11.  při havárii na rallye v obci Lopeník na Uherskobrodsku.
  • Závodní vůz vyjel z trati a vřítil se mezi diváky.
  • Zemřely čtyři dívky, nejmladší bylo sedm, nejstarší 19 let. 
  • Dvě z nich byly sestry a  pocházely z Lopeníku, další dvě z nedaleké Nivnice.

Podle dosavadních svědectví se se neštěstí odehrálo tak, že automobil Mitsubishi Lancer přejel horizont a vyjel doleva ze silnice do míst u domu, kde stály dívky. Nejdříve srazil poblíž hromady dřeva dvě z nich, otřel se o betonový sloup a asi o 50 metrů dále u plotu zabíjel opět. "Bylo to strašně rychlé, neměly šanci utéct. Viděli jsme auto z našeho domu naproti. Nenapadlo by nás, že to jsou naše děcka," líčila nešťastná žena.

Mluvčí závodu Roman Ordelt pouze vzkázal, že "pořadatelé jsou z toho zdrceni".

Na obecním úřadě v Lopeníku vlaje černý prapor. Starosta Antonín Dulínek se s novináři setkat odmítl, pouze telefonicky řekl, že zabezpečení rallye si netroufá hodnotit. Podle něho to přísluší policii. "My hledáme cestu, jak pomoci pozůstalým," uvedl Dulínek.

ČTĚTE VÍCE

V malé kopaničářské obci v Bílých Karpatech, která má necelých 200 obyvatel, bylo v neděli možné potkat spíše novináře než starousedlíky. Oslovení lidé se ale shodovali, že rallye se ve vesnici neměla vůbec konat.

"Postavit tak ostrý závod do těchto podmínek je pro mě dost absurdní. Za to se postavím i jako bývalý závodník. Trať byla nevhodně postavená, dopadlo to tak, jak to dopadlo. Od pořadatelů to bylo nezvládnuté, asi to přepískli," mínil například Josef Pomajbík.

Nehoda při rallye kolem Uherského Brodu. Zemřeli čtyři lidé.

foto z místa tragédie

Na webu příznivců rallye objevila zpráva, podle níž z auta vytekla brzdová kapalina, a vůz tak nebrzdil. Tuto zprávu policie nepotvrdila.

Podle Macalíkové potrvá vyšetřování týdny nebo i měsíce. Kriminalisté totiž musejí opatřit znalecké posudky havarovaného automobilu. Policie také prověřuje, zda pořadatelé dodrželi všechny bezpečnostní předpisy. Tragédie se nevyšetřuje jako klasická dopravní nehoda, neboť se stala během závodu na uzavřené trati. Policie sice zjišťuje příčinu, zároveň ale nebere v potaz překročení rychlostních limitů. Při nehodě, která se stala v sobotu kolem 14:00, byli také další tři lidé zraněni. Podle záchranářů ale nejsou v ohrožení života.

Najdete na Lidovky.cz