Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Sport

Zemřela olympijská vítězka a bývalá světová rekordmanka Dana Zátopková, bylo jí 97 let

Dana Zátopková foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha - Ve věku 97 let zemřela legendární atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. Vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi zesnula dnes brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, informoval Český olympijský výbor.
  9:19aktualizováno  10:39

„Byl jsem za ní naposledy v sobotu, kdy to ještě bylo možné. Dlouze jsme si povídali, psychicky byla úplně v pohodě, do poslední chvíle jí to pálilo, ale tělo jí přestalo sloužit,“ uvedl v tiskové zprávě předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský.

I po devadesátce se Zátopková angažovala v olympijském hnutí. „Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet,“ vzpomínal Svojanovský. „Paní Dana byla nejen vynikající sportovkyně, ale hlavně skvělý člověk. Byla vzorem pro generace olympioniků. Její odchod nás všechny velmi zarmoutil,“ doplnil předseda ČOV Jiří Kejval.

Dana Zátopková
Dana Zátopková

Olympijská šampionka ráda sledovala i počínání svých oštěpařských nástupců. Pravidelně ji navštěvovala světová rekordmanka Barbora Špotáková, která za ní zavítala i před loňským mistrovstvím světa v Dauhá. „Setkání s ní je pro každého příjemné. Neskutečná energie. To je zajímavé, jak si se sedmadevadesátiletou ženskou můžete připadat, že to v tu chvíli v té místnosti žije, je v ní plno energie. Je to skvělé. Proto asi za ní chodí tolik návštěv,“ pochvalovala si tehdy dvojnásobná olympijská vítězka.

Zátopková milovala společnost. „Radost mně udělá to, že mám kolem sebe pár přátel, s kterými se můžu sejít a můžu se trochu něčemu zachechtat a tak. To mám největší radost, když se můžu něčemu zasmát,“ svěřila se krátce před svými pětadevadesátinami.

To už cítila, že se na ní věk podepisuje. „Do dvaadevadesáti se mně to ani nezdálo, ale teďka už je mi to úplně jasné. Jak už mám pětadevadesát za pár dní, tak opravdu stáří teďka klepe. A myslím to vážně,“ vyprávěla.

Zátopková vedle zlaté medaile z Helsinek získala i olympijské stříbro o osm let později v Římě. Mnohonásobná česká šampionka se dvakrát stala i mistryní Evropy (1954 a 1958) a v roce 1958 vytvořila v 35 letech výkonem 55,73 metru světový rekord.

U sportu zůstala Zátopková i po konci kariéry v roce 1962. Pracovala jako trenérka, v letech 1960-1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za Zásluhy.

Manžela Emila přežila o téměř dvacet let. Oba se narodili 19. září 1922 a ve stejný den se také stali v Helsinkách olympijskými vítězi.

Dana Zátopková

  • Největší úspěchy: olympijská vítězka, dvojnásobná mistryně Evropy a světová rekordmanka v hodu oštěpem
  • OH (1-1-0): 1952 (Helsinky) - zlato; 1960 (Řím) - stříbro
  • ME (2-0-0): 1954 (Bern) a 1958 (Stockholm) - zlato
  • Ostatní: 13x mistryně republiky; 17x překonala národní rekord, třikrát evropský a jednou světový (55,73 m v roce 1958)
  • Osobní rekord: 56,67 m (1958)
  • Trenérská a funkcionářská kariéra: ústřední trenérka vrhů čs. atletického svazu (1964-80), členka ženské komise Mezinárodní atletické federace (1960-72), dlouholetá členka předsednictva Českého klubu olympioniků
  • Ocenění: držitelka státní Medaile Za Zásluhy (2003), Olympijského řádu (1988) a Ceny Evropské atletické asociace (2009) za přínos k rozvoji atletiky
  • Rodina: manžel Emil (1922-2000) byl slavným vytrvalcem a čtyřnásobným olympijským vítězem
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!