Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Zklamaný ruský tisk: Vyhrála 'železná lady'

Sport

  13:35
MOSKVA - Se zjevným zklamáním komentují pondělní ruské noviny vítězství Petry Kvitové nad Marií Šarapovovou ve finále Wimbledonu, v němž jednadvacetiletá česká tenistka v sobotu porazila favorizovanou Rusku 6:3 a 6:4. Komentátoři zároveň skládají hold nové královně Wimbledonu a označují ji za "železnou lady".

Petra Kvitová (vlevo) a Maria Šarapovová foto: Reuters

Kommersant se sice utěšuje, že obě finále, mužské i dámské, se odehrála ve slovanském duchu, ale mezi ženami úspěch nesklidila ta Slovanka, kterou by si list přál vidět na nejvyšším stupínku. Vítězka podle komentátorky obdařila Šarapovovou hrou, kterou sice dobře zná, ale krajně zřídka se s ní střetává. "Kvitová hrála jako svého druhu zrcadlo či odraz Šarapovové," napsala autorka.

ČESKÁ VLÁDA NAD WIMBLEDONEM

Třebaže ruská tenistka předvedla všechny své přednosti jako umění silou utlouci soupeřku nebo schopnost tvrdě odehrát každý míček, Kvitová jej nepochopitelně dokázala ještě silněji vrátit. "Až se chvílemi zdálo, že se do ní převtělil Nadal ve svém nejsilnějším vydání, ve kterém dožene i zdánlivě ztracené míče," dodal list.

A to se role sázkařů před zápasem zdála jednoduchá: favoritka měla za sebou tři vyhrané grandslamové turnaje včetně Wimbledonu, umístění v čele žebříčku i přesvědčivou cestu do finále, během které nedarovala soupeřkám jediný set, zatímco talentovaná Češka dosud svůj potenciál nedokázala jednoznačně využít ve velkých vítězstvích. K úspěchu však soupeřce podle Kommersantu pomohla i sama Šarapovová dvojchybami a následně měkčím podáním.

Petra Kvitová a Novak Djokovič.

"Petra Kvitová dala o sobě vědět jako o nové síle ženského tenisu," oceňuje Sport-Express a dodává, že svým triumfálním návratem do Wimbledonu umlčela kritiky, kteří její loňské semifinále pokládali jen za jednorázové vzplanutí. Sama cesta turnajem přitom podle komentátorky vylučuje domněnky o šťastném losu. Do finále sice Kvitová nenastupovala jako favoritka, ale vůbec ji neznepokojovalo, že tato role byla ještě před startem turnaje přiřčena bývalé první tenistce světa Šarapovové, na kterou sázelo 80 procent znalců.

Češka se ve svém prvním wimbledonském finále předvedla jako železná lady, která ví, co musí udělat pro dosažení cíle, a taky to správně udělala. Z bekhendu hrála skvěle, z forhendu ještě lépe a soupeřku povětšinou překonávala v síle i přesnosti úderů. Nenechala se rozhodit ani prohrou v úvodní hře a vzápětí nejenže získala ztracené podání zpět, ale vyhrála i pět z šesti následujících gamů, k čemuž jí pomohla i dvojchyba Šarapovové.

FINÁLE WIMBLEDONU OVLÁDLA ČEŠKA

Ruska sice ještě měla v druhém setu příležitost utkání zlomit, ale sérií nepřesných úderů se o ni sama připravila a Češka rozhodla celý zápas, konstatoval Sport-Express. Podle Sovětského sportu se Máše Šarapovové nepovedlo stát se dvojnásobnou vítězkou Wimbledonu, ale musela se sklonit před Kvitovou, původně považovanou jen za předskokanku na ústředním dvorci, nachystaném pro comeback hlavní hvězdy davů fanoušků.

Zeď kultudního domu ve Fulneku

Kvitová si sice musela své body "krvavě vydřít", ale dokázala přesné údery vracet tak neuvěřitelně, že cuchala síly a nervy favoritky až k odhalení slabin, především nejistého podání. Riskantní hrou v druhém setu Kvitová dokázala zvrátit váhy utkání na svou stranu. Za stavu 5:3 si mohla dovolit i "královské gesto" v podobě přenechání čisté hry soupeřce a vzápětí stejným způsobem využít výhodu svého servisu, včetně velmistrovského esa.

Dvorec sice Šarapovová opouštěla se slzami na krajíčku, ale na tiskové konferenci měla plno stejně jako vítězka. "Lidé budou určitě chodit na Mášu i v pětašedesáti, stejně jako nyní chodí na koncerty Lizy Minnelliové - a budou si tehdy pamatovat, kdo bývala Kvitová?" uzavřel Sovětskij sport.

Autor: