Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kvitová zářila a okouzlila také na 'večeři šampionů'

Sport

  12:43
LONDÝN/PRAHA - Večeří šampionů vyvrcholilo pro Petru Kvitovou v neděli večer její vítězné tažení za wimbledonským titulem. Na pódiu v hotelu InterContinental v hotelu Park Lane v centru Londýna přiznala, že je při této tradiční společenské události nervóznější než na kurtu. All England Club, který pořádá wimbledonský turnaj, organizuje každoročně po jeho skončení i slavnostní "večeři šampionů" pro jeho vítěze.

Petra Kvitová na večeři šampionů. foto: Reprofoto

Tentokrát byli čestnými hosty Kvitová a Novak Djokovič, který vybojoval vítězství ve dvouhře v neděli odpoledne. Oba seděli podle očekávání u stolu číslo jedna. Zatímco Djokoviče kromě přítelkyně doprovázel rozsáhlý klan, Kvitová byla na večeři s koučem Davidem Kotyzou a kondičním trenérem Jozefem Ivankem.

Sál byl laděn do zelené a fialové, tedy do tradičních wimbledonských barev. Výzdobu doplňovaly pomalu se rozplývající ledové sochy prvního vítěze Wimbledonu Spencera Gorea v životní velikosti. Ledová výzdoba nechyběla ani na jednotlivých stolech. Umělý trávník s nápisem 125 let, který připomínal dobu od prvního wimbledonského turnaje, pokrývala ledová plocha s ledovými tenisovými míčky.

ČESKÁ VLÁDA NAD WIMBLEDONEM

Celý večer uváděl Vidžaj Amritraž, bývalý indický tenista, který v roce 1973 prohrál v památné pětisetové bitvě ve čtvrtfinále Wimbledonu s pozdějším vítězem Janem Kodešem. Diváky pobavil několika vtípky na účet dlouhého čekání britského tenisu na wimbledonského vítěze a doporučil Andymu Murraymu, aby se oholil, protože prý pak bude lehčí a rychlejší.

Pak už ale představil "úžasnou novou wimbledonskou šampionku". Kvitová přišla na pódium se slavným talířem, vítěznou wimbledonskou trofejí, na které je už vyryté její jméno. Tenisový úbor vyměnila pro nedělní večer za dlouhé modré šaty s širokými ramínky, černou mašlí a černou kabelkou. Namísto copu měla vlasy sčesané do drdolu na stranu.

Petra Kvitová a Novak Djokovič.

Šaty a doplňky půjčila Kvitové společnost Elisabeth Pinerové, která již od 90. let let obléká na večeři šampionů vítězky Wimbledonu a mezi její zákaznice patřily sestry Williamsovy, Jana Novotná, Steffi Grafová nebo Maria Šarapovová. V půjčeném byla ale na večeři řada dalších lidí, kteří obvykle nejezdí na turnaje se smokingem v kufru - vedle tenistů i jejich doprovod, příbuzní nebo novináři. O všechny se ale zručně postaral All England Club, který zorganizoval půjčování stejně hladce jako celý turnaj.

Kvitová se původně obávala, že bude muset na galavečeru tančit, ale ulevilo se jí, že jde jen o večeři. Přesto musela nakonec na pódiu aspoň promluvit. Připustila, že je nervóznější, než když hrála na kurtu. Rozesmála sál, když se jí Amritraž zeptal na vítěznou hru finálového zápasu se Šarapovovou, kterou zakončila esem. "Před poslední hrou jsem si říkala - budu servírovat, mám šanci teď a neví se, jestli bude další. Řekla jsem si, musíš to zvládnout, a tak jsem to udělala," řekla za hromového potlesku.

Petra Kvitová na večeři šampionů s Novakem Djokovičem.

"Nevím, co se děje doma. Jedeme v pondělí, tak uvidíme," smála se. A co tedy večeří wimbledonští šampioni? To samé co další asi tři stovky hostů v londýnském hotelu. Mezi nimi bylo několik bývalých britských wimbledonských šampionek i letošní vítězky čtyřhry Květa Peschkeová a Slovinka Katarina Srebotniková.

Po chřestu z Kentu a salátu z artyčoků, rajčat a avokáda přišel na řadu skotský platýz smažený na kurkumě a s rýží s humrem a rakem doplněný přílohou ve wimbledonských barvách - pyré z hrášku a fialovou bramborou. Jako moučník byla panna cotta s hruškou z Worcestershiru. Jako aperitiv růžové šampaňské Lanson a menu provázela vína Chablis Simonnet-Febvre a Valpolicella Allegrini.

Petra Kvitová na večeři šampionů s Novakem Djokovičem.

Kvitová i Djokovič dostali na závěr večera zmenšené repliky wimbledonských trofejí, s kterými pak museli donekonečna pózovat. Stali se díky svým vítězstvím také čestnými členy All England Lawn Tennis and Croquet Clubu, jak zní celý název soukromého klubu pořádajícího nejslavnější tenisový turnaj světa.

Autoři: ,