Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlatá tretra znovu usiluje o vstup do Diamantové ligy a start Bolta

Sport

  13:07
OSTRAVA - Atletická Zlatá tretra by mohla být v budoucnu Diamantová. Organizátoři se chtějí dostat do nového prestižního seriálu a v porovnání s úvodními dvěma mítinky v Dauhá a Šanghaji nejsou podle svých slov bez šance. "Všechno je možné," řekl dnes novinářům manažer mítinku Alfons Juck. Se čtvrtečním závodem byl navýsost spokojený, jen ho mrzelo, že nevyšlo počasí, které hodně ovlivnilo překážky, oštěp žen a také vrchol večera - závod Usaina Bolta.

Usain Bolt foto: ČTK

Diamantová liga má naplánované disciplíny i termíny do roku 2012, ale to se může změnit. "Chceme tam jít už jen z hlediska prestiže," řekl Juck. Upozornil ale, že tím organizátoři přijdou o výhodu výběru disciplín, které jsou v Diamantové lize dané.

Čtěte také...

V příštích letech se může stát i to, že do čtrnáctidílného seriálu dva závody přibudou. Aspiranty jsou Ostrava, Hengelo a Berlín. "Musíme také analyzovat přímý přenos Eurosportu, protože to jsou dvířka do Diamantové ligy," uvedl Juck. Osobně byl v Dauhá i v Šanghaji. "Když to porovnám, jsme na tom velmi dobře," prohlásil.

Navzdory nepřízni počasí padlo na mítinku společně se středečním hodem kladivem pět výkonů roku. Nejlepší časy historie zaznamenali běžci v netradičních závodech na 100 yardů mužů a žen, časem roku je i třístovka Bolta. Skvělé vystoupení předvedl další jamajský sprinter Asafa Powell, který se dvakrát dostal pod hranici 9,9 sekundy, navíc s protivětrem.

Zářili i čeští atleti. Denisa Rosolová šokovala ve své první čtyřstovce, porazila dvě nejrychlejší ženy z olympiády v Pekingu a vyhrála v evropském výkonu roku. "Konečně se našla. A proč by se nemohla zlepšovat?" komentoval výkon bývalé dálkařky a vícebojařky Juck. "Ten výkon je mimořádný," uvedl ředitel závodu Jan Železný. Druhým šokem večera byl hod jeho svěřence Petra Frydrycha, který se blýskl výkonem roku za 88 metrů.

"Jeho výkon je tak vysoko, že vezme medaili kdykoliv a kdekoliv," řekl Železný. Frydrych má paradoxně smůlu v tom, že ho všichni srovnávají s jeho koučem. "Možná by bylo lepší, kdybych tu nebyl," utrousil světový rekordman, jenž v závěru kariéry nemohl přehodit 88 metrů. Frydrych by čtvrtečním výkonem skončil druhý na olympiádě v Pekingu i na loňském mistrovství světa v Berlíně. V historických světových tabulkách je nyní dvacátý.

Předloni organizátoři hovořili o tom, že bez příslušnosti k Diamantové lize se velká atletika dělat nedá. Ve čtvrtek se ukázalo, že to možné je. "Byly plány, že Diamantová liga nasmlouvá víc atletů, ale je jich jen čtrnáct a ostatní si mohou vybírat," uvedl Juck. Sám by dokonce dal přednost startu Bolta v Ostravě před příslušností k novému seriálu. "Honza je ale štít, jak nás tam dostat," věří diplomatickému umění Železného. "Dlouhodobě na tom pracujeme, snad se to jednou povede," uvedl oštěpař.

Příští rok čeká Zlatou tretru 50. ročník. Už nyní Juck přemýšlí nad termínem i složením disciplín. Rád by na konci května nebo na začátku června pozval opět Bolta. "Volal mi jeho manažer z letiště, že se jim rozbila trofej, tak si bude muset příští rok přijet pro novou," usmíval se Juck. V hlavě má i možnost souboje Bolta s Powellem na stovce, či start Američana Tysona Gaye, který jako jediný z absolutní světové špičky v Ostravě ještě nebyl. "Ale je to s ním těžké, ještě nyní se neví, kde poběží," řekl Juck.

Oštěp mužů se možná objeví v hlavním programu i kvůli vycházejícím českým hvězdám Frydrychovi a Vítězslavu Veselému. "Už jsme tu dlouho neměli kvalitní oštěpaře," konstatoval Juck. Podle představ nevyšla výška žen, v níž hvězda Blanka Vlašičová skončila až třetí. "Možná vytáhnu Uchova," zmínil se manažer o skvělém ruském výškaři. "Hlavní důraz necháme ale na sprinty," upozornil Juck. Opět zařadí nejspíš i krátké překážky.

Počasí, které mítink ovlivnilo, mu ve čtvrtek dělalo starosti. Během mítinku komunikoval s meteorology v Mošnově, od nichž měl minutovou lokální předpověď. I proto mítink na chvíli přerušil. "Tím jsme zachránili stovku, i když se pak zase rozpršelo na Bolta," řekl Juck. "Ale diváci byli skvělí. Měl jsem strach, že v dešti odejdou, ale zůstali. Jsou výjimeční, udělali fantastickou atmosféru," pochvaloval si.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat