Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zlatá tretra znovu usiluje o vstup do Diamantové ligy a start Bolta

Usain Bolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usain Bolt | foto: ČTK

OSTRAVA Atletická Zlatá tretra by mohla být v budoucnu Diamantová. Organizátoři se chtějí dostat do nového prestižního seriálu a v porovnání s úvodními dvěma mítinky v Dauhá a Šanghaji nejsou podle svých slov bez šance. "Všechno je možné," řekl dnes novinářům manažer mítinku Alfons Juck. Se čtvrtečním závodem byl navýsost spokojený, jen ho mrzelo, že nevyšlo počasí, které hodně ovlivnilo překážky, oštěp žen a také vrchol večera - závod Usaina Bolta.

Diamantová liga má naplánované disciplíny i termíny do roku 2012, ale to se může změnit. "Chceme tam jít už jen z hlediska prestiže," řekl Juck. Upozornil ale, že tím organizátoři přijdou o výhodu výběru disciplín, které jsou v Diamantové lize dané.

Čtěte také...

V příštích letech se může stát i to, že do čtrnáctidílného seriálu dva závody přibudou. Aspiranty jsou Ostrava, Hengelo a Berlín. "Musíme také analyzovat přímý přenos Eurosportu, protože to jsou dvířka do Diamantové ligy," uvedl Juck. Osobně byl v Dauhá i v Šanghaji. "Když to porovnám, jsme na tom velmi dobře," prohlásil.

Navzdory nepřízni počasí padlo na mítinku společně se středečním hodem kladivem pět výkonů roku. Nejlepší časy historie zaznamenali běžci v netradičních závodech na 100 yardů mužů a žen, časem roku je i třístovka Bolta. Skvělé vystoupení předvedl další jamajský sprinter Asafa Powell, který se dvakrát dostal pod hranici 9,9 sekundy, navíc s protivětrem.

Zářili i čeští atleti. Denisa Rosolová šokovala ve své první čtyřstovce, porazila dvě nejrychlejší ženy z olympiády v Pekingu a vyhrála v evropském výkonu roku. "Konečně se našla. A proč by se nemohla zlepšovat?" komentoval výkon bývalé dálkařky a vícebojařky Juck. "Ten výkon je mimořádný," uvedl ředitel závodu Jan Železný. Druhým šokem večera byl hod jeho svěřence Petra Frydrycha, který se blýskl výkonem roku za 88 metrů.

"Jeho výkon je tak vysoko, že vezme medaili kdykoliv a kdekoliv," řekl Železný. Frydrych má paradoxně smůlu v tom, že ho všichni srovnávají s jeho koučem. "Možná by bylo lepší, kdybych tu nebyl," utrousil světový rekordman, jenž v závěru kariéry nemohl přehodit 88 metrů. Frydrych by čtvrtečním výkonem skončil druhý na olympiádě v Pekingu i na loňském mistrovství světa v Berlíně. V historických světových tabulkách je nyní dvacátý.

Předloni organizátoři hovořili o tom, že bez příslušnosti k Diamantové lize se velká atletika dělat nedá. Ve čtvrtek se ukázalo, že to možné je. "Byly plány, že Diamantová liga nasmlouvá víc atletů, ale je jich jen čtrnáct a ostatní si mohou vybírat," uvedl Juck. Sám by dokonce dal přednost startu Bolta v Ostravě před příslušností k novému seriálu. "Honza je ale štít, jak nás tam dostat," věří diplomatickému umění Železného. "Dlouhodobě na tom pracujeme, snad se to jednou povede," uvedl oštěpař.

Příští rok čeká Zlatou tretru 50. ročník. Už nyní Juck přemýšlí nad termínem i složením disciplín. Rád by na konci května nebo na začátku června pozval opět Bolta. "Volal mi jeho manažer z letiště, že se jim rozbila trofej, tak si bude muset příští rok přijet pro novou," usmíval se Juck. V hlavě má i možnost souboje Bolta s Powellem na stovce, či start Američana Tysona Gaye, který jako jediný z absolutní světové špičky v Ostravě ještě nebyl. "Ale je to s ním těžké, ještě nyní se neví, kde poběží," řekl Juck.

Oštěp mužů se možná objeví v hlavním programu i kvůli vycházejícím českým hvězdám Frydrychovi a Vítězslavu Veselému. "Už jsme tu dlouho neměli kvalitní oštěpaře," konstatoval Juck. Podle představ nevyšla výška žen, v níž hvězda Blanka Vlašičová skončila až třetí. "Možná vytáhnu Uchova," zmínil se manažer o skvělém ruském výškaři. "Hlavní důraz necháme ale na sprinty," upozornil Juck. Opět zařadí nejspíš i krátké překážky.

Počasí, které mítink ovlivnilo, mu ve čtvrtek dělalo starosti. Během mítinku komunikoval s meteorology v Mošnově, od nichž měl minutovou lokální předpověď. I proto mítink na chvíli přerušil. "Tím jsme zachránili stovku, i když se pak zase rozpršelo na Bolta," řekl Juck. "Ale diváci byli skvělí. Měl jsem strach, že v dešti odejdou, ale zůstali. Jsou výjimeční, udělali fantastickou atmosféru," pochvaloval si.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...