Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pro Bolta nejsou peníze důležité, říká jeho manažer

Usain Bolt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usain Bolt | foto: ČTK

OSTRAVA Po boku Usaina Bolta se pohybuje chlapík s vizáží středoškolského profesora. Je to Ricky Simms (37), bývalý irský mílař. A manažer nejrychlejšího muže planety.

Řekněte, je spolupráce s Boltem náročná?
Jsem v jednom kole. Ze všech atletů, s nimiž spolupracuji, je Usain největší hvězdou. Mohl by tedy být i nejnáročnější, ale není. Je to pořád příjemný kluk, je příjemné s­ním spolupracovat.

Takže se za dobu nezměnil?
Změnil se jeho život, protože lidé ho poznají všude. V pátek letíme do Londýna a on chce jít v sobotu nakupovat. To bude problém, protože jej za vteřinu obklopí zástup lidí. Jeho osobnost je ale pořád stejná, čas si udělá na každého.

Když s ním létáte po světě, jaké slovo používáte nejčastěji? Je to "ne"?
Spíš používám "bohužel", protože má velmi nabitý program. Má spoustu nabídek na různé akce, i­ pro děti. Bylo by krásné všechno tohle dělat, ale není to možné.

Jaké bylo vaše první setkání?
V roce 2004, to jsem ještě běhal, jsme se spolu rozcvičovali na stadionu v Londýně. Jeho pohyby byly úžasné. Dlouhé nohy, dlouhý krok... Prostě létal po tartanu! V té době přistoupil k naší agentuře.

Jak moc je pro Bolta důležitý trenér Glen Mills?
Hodně. Usain byl už jako dítě velký talent, nemusel trénovat naplno. Ale trenér jej přesvědčil, že musí víc pracovat, podřídit život atletice. Usain by si radši užíval a bavil se, ale trenér ho přesvědčil. Usain ho bere jako svého otce.

Bolt při Zlaté tretře pokaždé říká, že se mu tady líbí. Proč to tady má tak rád?
Vždycky před sezonou se mě ptá, kdy je Ostrava, chce ji mít v programu. Má rád manažera mítinku Alfonze Jucka. To on jako první přišel s myšlenkou třístovky, to Usaina baví. Taky se mu líbí, že na stadion je to z hotelu přes ulici. Přejde ji a potká deset lidí. V New Yorku by to bylo dvě stě lidí a ­v­ Londýně pět set. Vyrůstal na venkově a tady mu to přijde venkovštější, jako doma. To všechno mu dodává energii, včetně lidí na stadionu.

Spekuluje se, že účast Bolta a kolegů z týmu přišla organizátory na sedm milionů korun. Takže on by sem přijel i za nižší cenu?
Pro něho nejsou peníze důležité. Neříkám mu, kolik dostává, a on se neptá. Ví to trenér Mills, my to probereme až po sezoně.

Může vydělávat jako Woods?
Usain dostal atletiku na úroveň, kde ještě nikdy nebyla, nikomu dřív neplatili víc peněz. Výdělků ve fotbale nebo golfu však atletika asi nedosáhne. Usain má doma hodně rychlých aut, ale nadčlověka z něho nechceme. Ale superstar? Proč ne?

Nechce se mu běžet čtvrtku. Jak změnit jeho postoj?
Proč by to měl dělat? Je nejrychlejší na světě. Kdyby běhal jen čtvrtku, nikdy by nebyl tak rychlý na dvoustovce a stovce. On nechce, trenér nechce. Asi to chtějí jen média. Ale někdy na to dojde.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...