Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Změnili pravidla Masters. Šafářová: Skupiny byly spravedlivější než pavouk

Sport

  11:35
SINGAPUR (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - Jen si to představte. Trmácíte se na druhý konec světa, pár dní trénujete, pak nastoupíte k jednomu utkání. A třeba po hodině jedete zase domů. Podobně mohou dopadnout tenistky hrající na Turnaji mistryň čtyřhru.

Ovládne tým „Bucie“ i Turnaj mistryň? foto: Reuters

Organizace WTA hledá pro své velké finále vhodný formát, navzdory solidním výsledkům Češek se deblové soutěže na turnajích považují za doplněk. Hlavní prostor dostává dvouhra.

Ženské Masters v roce 2003 zavedlo poprvé od roku 1978 skupinový formát a zároveň se počet deblových dvojic snížil z osmi na čtyři, ale pokračovalo se vyřazovacím způsobem.

Po stěhování do Singapuru před dvěma lety o titul ve čtyřhře bojovalo opět osm týmů, ale pavouk zůstal dál. Pouze loni probíhala deblová soutěž ve dvou skupinách po čtyřech.

„Raději bych hrála ve skupinách, je to férovější formát,“ prohlásila česká tenistka Lucie Šafářová, která si tak spolu s americkou spoluhráčkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou vyzkouší oba způsoby. „Když už to změnili, tak jsem ráda, že se hrajou aspoň dva kvalitní sety a není to systém bez výhod, ten je občas o štěstí, tohle hru zkvalitní. I když třetí set je pořád super tie-break.“

„Team Bucie“ zvítězil šestnáctkrát za sebou, v tom jsou započítány tři turnajové tituly. Takže budou Šafářová s Mattekovou-Sandsovou hlavními kandidátkami na vítězství?

„Uvidíme. Máme krásnou šňůru, skvěle jsme se doplňovaly a hrály výborného debla. Ale je tady osm nejlepších párů sezony. Máme cíl zvítězit, ale rozhodně to bude těžké od prvního kola,“ tuší Šafářová.

Úterní los (v poledne českého času) tak bude důležitější než před rokem. Češka ani Američanka nemají žádné speciální přání. „Je mi to celkem jedno, i když než hrát proti holkám (Hlaváčková, Hradecká, nebo Plíšková s Görgesovou), tak bych raději dostala někoho, koho neznám,“ řekla Šafářová.

Trojnásobná grandslamová šampionka a bronzová olympijská medailistka ve čtyřhře dorazila do Singapuru z deblistek mezi prvními. Matteková-Sandsová ji brzo následovala, a tak jejich přípravy na čtvrteční start deblového turnaje začaly už o víkendu.

Tenistky proto stihnou i činnosti, které se sportem nesouvisí. „Chceme si trochu užít město. Já jdu noční safari, minule jsem nebyla, tak se těším. A Bethanie dostala lístky na středeční fashion show,“ prozradila Šafářová.

Takže pokud by tuto dvojici nemilosrdný systém Turnaje mistryň poslal domů už po prvním kole, alespoň by to nebyla tak zbytečná cesta.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat