Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Váňa po zlomenině nohy už jezdí a chystá návrat

Sport

  22:00
PRAHA - Na září plánuje osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa návrat k dostihům po dubnové nehodě v tréninku, při níž si zlomil stehenní kost a musel na operaci. Věří, že bude připraven v sobotu 13. října bojovat s Tiumenem ve slavném dostihu o čtvrtý společný triumf za sebou.

Nadšeného přivítání se před obecním úřadem v domovských Chyších dostalo žokeji Josefu Váňovi, který v neděli na koni Tiumenovi vyhrál Velkou pardubickou. foto: ČTK

Už několik týdnů jezdí Váňa na koních v přípravě, žádný dostih od jarního zranění však neabsolvoval. Před pár dny byl na kontrole u lékaře. "Rentgenové snímky nohy dopadly dobře," řekl legendární žokej a trenér, který v říjnu oslaví šedesáté narozeniny.

Minulou sobotu se měl vrátit na závodní dráhu jeho svěřenec Tiumen, ale v Pardubicích nakonec nestartoval. "Udělali jsme v přípravě chybu. Člověk se pořád učí," uvedl Váňa. "V tréninku obvykle Tiumen chodí se Sixteen a dalšími zkušenými koňmi, jenže mně se jevil až moc čerstvý, a tak jsme ho prohnali s mladším a rychlejším koněm. A to bylo na Tiumena příliš," vysvětlil důvody Tiumenovy absence v pardubických dostizích.

Byl by rád, aby Tiumen měl před Velkou dostih v nohách

"Vypadal po tom tréninku vážně špatně. Takového koně jsem se na startovní listinu dát neodvážil," řekl Váňa. Před Velkou pardubickou chce nechat Tiumena proběhnout při zářijových dostizích v Pardubicích. "Rád bych, aby měl před Velkou dostih v nohách," uvedl s poukazem na minulé roky, kdy se podobná praxe osvědčila.

Po loňském osmém vítězství Váňa v žertu podmínil svou další účast ve Velké pardubické tím, že na tribuně bude dostihl sledovat zpěvák Karel Gott. Mnohonásobný Zlatý slavík však v Pardubicích bude chybět, protože mu termín koliduje s koncertem ve Zvolenu. Podle Gottova tajemníka Jana Adama Váňa zpěvákovi na jaře oznámil, aby si druhou říjnovou sobotu zbytečně neblokoval, protože Velkou pardubickou nepojede. Nakonec si však Váňa 26. start v dostihu nejspíš přece jen připíše.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!