2. července 2010 11:48 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Úspěch místo krásy. Brazilští fotbaloví elegáni se změnili

Brazílie - Chile (Brazilci oslavují) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazílie - Chile (Brazilci oslavují) | foto: Reuters

PRAHA Když se míčoví kouzelníci z Brazílie v roce 1970 protančili ke slávě, nebyl ještě Kaká na světě. Ostatně i Arjen Robben zná jen z vyprávění, jak zase o čtyři roky později uhranuli Nizozemci celý svět svým „totálním“ fotbalem. Až se ti dva dnes odpoledne potkají na hřišti, každý bude s napětím očekávat podobné představení, jaké předváděli jejich předchůdci.

Až se ti dva dnes odpoledne potkají na hřišti, každý bude s napětím očekávat podobné představení, jaké předváděli jejich předchůdci. Čtvrtfinále světového šampionátu mezi Nizozemskem a Brazílií, symboly fotbalové elegance, ani jiná očekávání vyvolat nemůže. "Vždy hrajeme lépe proti týmům, které chtějí hrát fotbal. A Brazílie určitě nebude vyčkávat," nažhavil fanoušky nizozemský trenér Bert van Marwijk.

Čtěte také

Stačí se vrátit v čase o čtyři desetiletí zpět. Tehdy Brazílie v čele s hvězdným Pelém předváděla možná nejkrásnější fotbal v historii. Nizozemci s Johanem Cruyffem zase v té době posunuli hranice moderního fotbalu svým ofenzivním pojetím a prolínáním hráčů.

"Z pohledu technických schopností jsou nám Jihoameričanům z evropských týmů Nizozemci nejblíže," vysekl svému soupeři poklonu i brazilský trenér Dunga. Oba soupeře však dnes spojuje paradoxně ještě něco jiného – Dunga i Van Marwijk vyznávají mnohem opatrnější fotbal založený na defenzivě a protiútocích.

A nizozemští i brazilští novináři je za to shodně kritizují. Jako by účelný fotbal znamenal, že se zpronevěřili odkazu svých předchůdců. Možná i proto lze dnes spíš než dech beroucí představení očekávat taktické šachy. "Věřím, že Nizozemsko je tým, který i proti nám bude chtít hrát," přemýšlí Kaká. Skutečně? Vždyť k čemu byla Chilanům proti Brazílii v osmifinále pohledná hra, když nakonec stejně vypadli z turnaje s debaklem. Pro Van Marwijka to bylo velké varování. "Jsme v Africe z jediného důvodu – kvůli trofeji. Musíme v ni věřit," oponuje kouč kritikům, kteří stále marně čekají na fotbalový uragán v oranžovém balení.

Dunga dokonce za kritikou vidí spiknutí Evropy. "Pokud se znovu pustíme do té debaty o krásném fotbalu, pravděpodobně budeme dalších 24 let bez poháru. A to je přesně to, co ostatní chtějí. Evropané budou slavit a my smutnit," tvrdí. "Totální" fotbal je dnes utopie Dunga a Van Marwijk jednoduše vsadili na systém, který je jako jediný může dovést na vrchol. Současný fotbal si to žádá, navíc oba pragmatičtí kouči tuší, že žádný Pelé nebo Cruyff nyní po hřišti neběhá.

"Možná budeme poprvé na šampionátu outsideři. Věříme si, ale stejně sebevědomí jsou i Brazilci. Jako by byli nepřemožitelní," říká s uznáním nizozemský kouč. "Totální" fotbal je dnes jen utopickou vizí, o které fanoušci už jen bláhově sní. Van Marwijk je dnes bude muset přesvědčit, že krása nespočívá jen ve hře, ale především v triumfu. Na ten ostatně Nizozemci nedosáhli ani s Cruyffem.

Najdete na Lidovky.cz