Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

„Spustíme znovu Bohunice“

Česko

Na Slovensku tisíc podniků stojí kvůli omezení dodávek plynu. Na řadě jsou teď i teplárny

BRATISLAVA/PRAHA Bratislava pyká za stoprocentní závislost na plynu z Ruska. Slovenská ekonomika totiž kvůli zastavení dodávek plynu z Ruska stojí. Tisíc největších slovenských odběratelů plynu muselo přejít na druhý odběrový stupeň, což znamená, že nesmějí plyn používat při výrobě.

„Průmysloví odběratelé musí snížit odběr zemního plynu na úroveň bezpečnostního minima,“ uvedl Lubomír Tuchsher ze Slovenského plynárenského průmyslu, který je dominantním distributorem plynu na Slovensku. „Je to poprvé, kdy nedochází k žádným dodávkám plynu z Ukrajiny na Slovensko. Je nevyhnutelné, aby průmysloví odběratelé dodržovali nouzový režim,“ dodal.

Podle ministra průmyslu Lubomíra Jahnátka nesmí tisícovka podniků využívat plyn na výrobu. „Očekávám, že podniky budou používat plyn jen pro základní technologický provoz, nechceme, aby odebíraly plyn pro produkci výrobků,“ uvedl. To může firmám nejen způsobit vážné ekonomické ztráty, ale hrozí i nedostatek některých potravin, neboť výjimku ze zákazu nedostaly přes přímluvu ministra zemědělství ani potravinářské podniky.

Slovenský plynárenský průmysl sice uzavřel potrubí na ukrajinské i české straně, ale aby mohl využít podzemní zásobníky, z nichž lze udržet dodávky plynu pro domácnosti ještě po několik týdnů, musí udržet tlak v potrubí. „Pokud by se nám nepodařilo uhlídat odběratele, mohly by nastat problémy i pro domácnosti,“ dodal Jahnátek. Zcela bez plynu by se tak mohlo ocitnout celé severní a východní Slovensko.

Už nyní přitom visí otazníky nad provozem plynových tepláren. Problémy už podle agentury TASR ohlásil Paroplynový cyklus v Bratislavě společnosti Penta. Pokud se otázka obnovení dodávek nevyřeší do pátku, bude muset teplárna omezit dodávky do bratislavských domácností. „Východní část Bratislavy by byla bez tepla,“ uvedl pro ČTK mluvčí Penty Martin Danko.

Slovensku ale hrozí ještě vážnější problémy, když se k přerušení dodávek plynu přiřazuje i nedostatek elektrické energie, jejíž výroba se na Nový rok výrazně snížila odstavením Jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice.

Generátory, do Nového roku fungující jako podpůrná zařízení v elektrické přenosové soustavě, byly totiž předělány na plyn. „Pokud nezabezpečíme prostřednictvím těchto generátorů podpůrné služby pro elektrickou síť, může nastat blackout,“ varoval ministr Jahnátek. Tímto výrazem se označuje totální výpadek elektrického proudu, v důsledku ještě mnohem horší než kolaps dodávek plynu.

Bohunice, netradiční řešení

V zoufalé situaci se rodí zoufalé plány. Premiér Robert Fico včera oznámil, že by Slovensko mohlo obnovit před pár dny zastavený provoz v jaderné elektrárně v Bohunicích. „Pokud by Slovensko mělo být rukojmím rusko-ukrajinského sporu i v dalších dnech a bylo by třeba přijmout i netradiční řešení, tak si umím představit obnovené spuštění Jaslovských Bohunic,“ prohlásil Fico. „Samozřejmě. Přece nenecháme Slovensko poškozovat jen proto, že má někdo (Ukrajina a Rusko) obchodně-politický spor,“ citoval premiéra server Aktuálne. sk. Slovensko se k odstavení Bohunic, které mají méně bezpečné jaderné reaktory, zavázalo ve vstupní smlouvě s EU. Sousední Rakousko totiž jinak hrozilo vetem vstupu Slovenska do unie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!