Srbové zastavili úřadující šampiony

O prvořadou senzaci se na mistrovství světa v basketbalu postarali Srbové. Ve čtvrtfinále dokázali porazit obhájce titulu Španělsko 92:89, když rozhodující koš padl tři vteřiny před koncem. ISTANBUL Španělští basketbalisté tedy už titul mistrů světa neobhájí. Senzační vítězství Srbů podepsal Miloš Teodosič v samém závěru zápasu tříbodovým košem z dálky.

Srbům vyšla v Istanbulu dokonale odveta za drtivou porážku v loňském finále mistrovství Evropy. Brzy získali lehce navrch, zatímco Španělé jen dotahovali.

V poločase vedli svěřenci trenéra Dušana Ivkoviče o osm bodů 49:41. Obhájci titulu však manko desetibodovou šňůrou dokázali rychle zlikvidovat a ujali se vedení 51:49. Ve čtvrté desetiminutovce srbští hráči soupeři znovu odskočili, papírový favorit však v závěru opět zabojoval.

V posledních čtyřech minutách smazal osmibodový deficit Marc Gasol, po parádní akci s Juanem Carlosem Navarrem čtvrt minuty před sirénou vyrovnal na 89:89.

Rozhodnutí na sebe vzal Teodosič z Olympiakosu Pireus, jenž si nedělal hlavu s bránícím hráčem a daleko před tříbodovou zónou přesně vystřelil. „Nešlo mi to podle představ, ale tou poslední střelou jsem všechno napravil,“ zářil hrdina utkání.

Španělům nepomohlo ani 27 bodů Navarra. Nejlepšími střelci vítězů byli Marko Kešelj a Novica Veličkovič, kteří dali po 17 bodech. Srbové nastoupí v semifinále proti Turecku, které zdolalo Slovinsko 95:68.