Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Stát dá peníze na mladé lékaře

Česko

PRAHA Stát chce přispět 149 absolventům medicíny na to, aby se mohli stát praktickými lékaři. Včera byl zveřejněn seznam rezidenčních míst, na která se mladí lékaři mohou hlásit. Na každého budoucího praktika dá stát zhruba 28 tisíc měsíčně po celou dobu školení. Většina peněz má jít na plat mladého lékaře, část zůstane praktickému lékaři, který jej má na starosti, a část pokryje náklady na školení.

„Je to šance na revitalizaci oboru, aby se do něj dostali mladí lidé,“ říká Lubor Kinšt ze Sdružení praktických lékařů, u kterého ministerstvo schválilo jedno rezidenční místo. Kinšt už dnes jednoho lékaře školí a má další zájemce. Nový systém mu v tom výrazně pomůže. Podle mluvčí Sdružení praktických lékařů Ireny Kudrnovské 149 rezidenčních míst nevyřeší celý problém s nedostatkem praktiků. „Potřebovali bychom dvojnásobek, ale je to aspoň něco,“ říká.

Problémy se vzděláváním dosud mladé lékaře odrazovaly. „Školitel musí mladému lékaři dávat plat, to zvládal z vlastních příjmů těžko. Školenec zase musel často sám platit nemocnici, ve které tráví rok praxe, “ popisuje dosavadní potíže Kudrnovská. Díky rezidenčním dotacím by měly potíže odpadnout.

Praktických lékařů je už dnes málo, navíc je čtvrtina z nich starší 65 let - proto je podpora budoucích praktiků největší. Kromě nich jsou ale připravena místa i pro dalších 569 budoucích lékařů v nedostatkových oborech, mimo jiné v anesteziologii a radiologii. Stát chce přispět i na 673 specializovaných sester a dalších zdravotníků. Spíše symbolickou podporu zhruba 30 tisíc na celou dobu vzdělávání může získat i 315 budoucích chirurgů, ortopedů a dalších odborníků.

Lékařská komora je proti „Peníze na rezidenční místa budou uvolňovány hned, jak si zdravotnická zařízení vyberou rezidenty a podepíší se s nimi smlouvy,“ říká náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová.

Systém rezidenčních míst má své kritiky, tím nejhlasitějším je Česká lékařská komora. Vadí jí, že se příspěvky pro jednotlivé obory výrazně liší. Upozorňuje také, že o nižší dotace možná vůbec nebude mezi absolventy zájem. „Mají se zavázat, že nejméně pět let po složení atestace budou pracovat v daném oboru v ČR. Něco takového by mohl podepsat jen hlupák,“ myslí si prezident komory Milan Kubek.

Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové pomohou rezidenční místa zastavit odliv odborníků. „Opatření v oblasti vzdělávání jsou pro stabilizaci zdravotnického personálu nejdůležitější,“ soudí.

Od 1. července se také mění systém specializačního vzdělávání. Zatímco dosud mohl lékař samostatně pracovat nejdříve po pěti až sedmi letech od ukončení vysoké školy, nově by mohl alespoň některé úkony dělat sám už po dvou letech.

Autor: