Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sto let za špionáž pro Čínu

Svět

  7:36
WASHINGTON/PRAHA - Výzvědná aktivita Rusů a zejména Číňanů v USA dosáhla „úrovně studené války“. V pondělí to ve Washingtonu prohlásil náměstek amerického ministra spravedlnosti Kenneth Wainstein, který tak komentoval rozkrytí dalších dvou případů čínské špionáže zaměřené na americké zbrojní a vesmírné programy.
„Je to hrozba pro naši národní bezpečnost a naše ekonomické postavení ve světě... neúnavná snaha cizích výzvědných služeb ukrást naše nejcitlivější vojenské technologie a informace,“ citovala CNN Wainsteina. V jednom případě měli Číňané zájem o podrobnosti chystaných zbrojních dodávek na Tchaj-wan, ve druhém získali technické specifikace raketoplánů, nosné rakety Delta IV. a armádního dopravního letounu C-17 a manuály bombardéru B-1.

 Ve Virginii se FBI podařilo zatknout státního zaměstnance, který vynášel informace, jeho prostředníka i čínskou spojku, která materiály s označením „přísně tajné“ předávala do Pekingu. Na počátku řetězce stál analytik Gregg Bergersen, jenž se minimálně dva roky scházel po restauracích ve Virginii a v Las Vegas s naturalizovaným Američanem čínského původu Tai Shen Kuem. Po celou dobu je sledovali agenti FBI, kteří na videu zachytili, jak Bergersen dostal od Kua balíček stodolarových bankovek a podle deníku The Washington Post také odposlechli následující rozhovor.

 Bergersen: „Ta další informace, co pro vás mám, tak, ehm, tu bych vám jenom velice, velice nerad nechával, protože je to tajné. Ale dám vám ji k nahlédnutí... a můžete si udělat poznámek, kolik budete chtít.“ Kuo: „Vážím si toho.“ Bergersen: „Ale kdyby se to dostalo do špatných rukou... tak mě určitě vyhodí. Šel bych do vězení... protože jsem porušil všechny předpisy.“

 Šlo o tajný seznam amerických zbrojních dodávek na Tchaj-wan (který si Čína nárokuje jako součást svého území a hrozí, že při pokusu o vyhlášení nezávislosti zaútočí) pro následujících pět let. Kuo materiály od Bergersena předával 33leté Jü Sin Kchang, Číňance s povolením k trvalému pobytu v USA, přes niž šly dál do Pekingu.

 Tento případ se nemůže závažností ani rozsahem rovnat „velkým rybám“ z minulosti typu Aldriche Amese nebo Roberta Hanssena. Bergersenovi hrozí „jen“ desetiletý trest a jeho čínským komplicům doživotí. Závažnější je patrně paralelní odhalení v Kalifornii, kde FBI zatkla 72letého naturalizovaného Číňana a zaměstnance zbrojařského gigantu Boeing. Ten údajně z „loajality k rodné zemi“ spolupracoval s čínskou rozvědkou už od roku 1979 a ukradl desítky tisíc stran utajovaných materiálů týkajících se projektů, na nichž pracoval. Za to mu hrozí přes 100 let vězení.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.