Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Stomiliardová hrozba nad Ruskem

Česko

Bývalí majitelé největší ruské ropné společnosti Jukos vyhráli arbitráž v Haagu.

Ruská federace jim možná bude muset za rozbití firmy zaplatit 100 miliard dolarů.

HAAG/MOSKVA Jistý pocit zadostiučinění může mít někdejší oligarcha a miliardář, který stál za ropnou společností Jukos, a v současnosti asi nejslavnější ruský vězeň Michail Chodorkovskij.

Bývalý hlavní akcionář Jukosu společnost GML – která držela i Chodorkovského podíl ve firmě – vyhrála mezinárodní arbitráž v nizozemském Haagu, kde vedla spor proti Rusku.

Společnosti GML se vítězstvím v arbitráži otevřela cesta k tomu, aby mohla žádat od Ruské federace odškodné až 100 miliard dolarů (asi 1,72 bilionu korun) za to, jakým způsobem ruské úřady před lety rozbily největší ropnou společnost v zemi.

Zástupci GML včera agentuře Reuters řekli, že chtějí získat souhlas k zabavení majetku Ruské federace v zahraničí, pokud se Moskva nebude řídit nálezem arbitráže. GML se svých práv domáhala na základě mezinárodní úmluvy o ochraně zahraničních investic v zemích východní Evropy a bývalého Sovětského svazu.

„Nakonec bychom mohli jít po veškerých ruských aktivech, které najdeme,“ řekl šéf společnosti GML Tim Osborne.

Mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina Dimitrij Peskov výsledky arbitráže včera odmítl komentovat. Z výsledku arbitráže nicméně vyplývá, že spor nekončí. Nyní musí stejná porota rozhodnout, zda žalovaná strana skutečně firmu Jukos diskriminovala, a tedy zaplatí požadovaných sto miliard dolarů odškodného. „Přepokládáme, že by mohlo trvat ještě dva až tři roky, než GML dosáhne plného vítězství v této bitvě,“ prohlásil v této souvislosti Osborne.

Počátky sporu sahají do roku 2003, kdy ruská vláda vyzvala tehdy mohutně prosperující Jukos, aby zaplatil miliardy dolarů za údajné daňové nedoplatky. Jukos obvinění odmítal, nicméně z počátku se podvolil a platil. V roce 2006 však vyhlásil bankrot, protože další požadavky na zaplacení pokut už nebyl schopen splnit. Majetek zkrachovalého Jukosu posléze převzal Kremlem kontrolovaný Rosněfť.

Bývalý šéf a hlavní vlastník Jukosu Michail Chodorkovskij a jeho spolupracovník Platon Lebeděv skončili ve vězení na základě obvinění z daňových podvodů a zpronevěry. Chodorkovskij obvinění vždy odmítal a řekl, že kolaps Jukosu byl předem připraven ze strany státu. Podle Chodorkovského to byla odveta za to, že byl v politické opozici vůči tehdejšímu prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Podíl investiční společnosti GML, dříve Menatep, kterou Chodorkovskij založil, měl před bankrotem Jukosu hodnotu 25 miliard dolarů. Chodorkovskij se však ještě před odsouzením v roce 2005 svého podílu vzdal. Většinový podíl v GML dnes drží jeho bývalá pravá ruka Leonid Něvzlin.

***

Zkrachovalý těžební kolos

Yukos Oil Company

Společnost vznikla v roce 1993 privatizací ruského ropného průmyslu.

Založil a ovládal ji miliardář a oligarcha Michail Chodorkovskij.

Před svým bankrotem měla firma, která byla jednou z největších nestátních

těžebních společností na světě, podíl asi 20 procent na celkové ruské

těžbě ropy, což jsou dvě procenta světové těžby.

V červenci 2004 udělily ruské úřady firmě za

daňové nedoplatky pokutu ve výši přes

7 miliard dolarů, kterou firma nebyla schopna

zaplatit. V červnu 2006 vyhlásil Jukos bankrot

a jeho majetek převzala státní společnost

Rosněfť.

Michail Chodorkovskij byl v roce 2005 odsouzen

za daňové úniky k devíti letům ve vězení.

Autor: