Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác

Štybar je opět korunním princem

HOOGERHEIDE Nevyhrál, nedočkal se vytouženého bonbonku na závěr úspěšné sezony, a přece se opět postaral o skvělý výsledek českého cyklokrosu. Třiadvacetiletý Zdeněk Štybar obhájil na mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide stříbrnou medaili z loňského Turína.

Stalo se tak po bitvě zejména s belgickou přesilou. Rodáka ze Stříbra předjel v kategorii elite pouze Belgičan Niels Albert, který tak navázal na loňský titul mezi jezdci do 23 let a na juniorské prvenství z roku 2004, a až třetí skončil další reprezentant cyklokrosařské velmoci Sven Nijs, mistr světa z roku 2005 a první muž světového žebříčku.

„Druhé místo je skvělé, určitě lepší než páté. Ale být mistr světa, nebo mít stříbro je obrovský rozdíl,“ pravil po závodě Štybar.

Jeho cílem byl duhový trikot šampiona, ten mu však opět unikl, a tak má ve sbírce „pouze“ ty z kategorie do 23 let z roků 2005 a 2006.

Ačkoli sebe druhým místem plně neuspokojil, byl za zisk medaile šťastný kvůli svým fanouškům, kteří jej podél trati hnali kupředu a mezi nimiž byli i členové jeho fanklubu ze Stříbra, a také kvůli svému týmu.

„Tím myslím trenéra Vojtěcha Červínka, maséry, mechaniky, belgickou přítelkyni... Zkrátka všechny,“ řekl člen belgické profesionální stáje Fidea, který s přítelkyní Ine, kadeřnicí, žije v belgickém městečku Essen, pouhých patnáct kilometrů od dějiště šampionátu v Nizozemsku.

O svém úspěchu Štybar rozhodl ve velkém stylu a opět ukázal, že má srdce bojovníka.

Pokračování na straně 23

MS v cyklokrosu: Rodák ze Stříbra obstál v belgické přesile a podruhé vybojoval stříbro

Dokončení ze strany 24

Poté co na přelomu druhého a třetího kola nasadil k útoku Albert a vytvořil si náskok před triem Štybar, Nijs, Vanthourenhout, se český jezdec nebojácně pustil do jeho stíhání. Nejprve odtáhl úsek na silnici a v terénu pak setřásl belgický tandem.

„Už před závodem bylo jasné, že každý z Belgičanů bude chtít ujet. Čekal jsem to, a když odjel Albert, nezbylo než jet za ním. Věděl jsem, že když bude mít náskok deseti vteřin, tak se to většinou nechá sjet. Potvrdilo se to,“ povídal Štybar.

„Zatímco loni v Trevisu jsem medaili vybojoval až v posledním kole, tady po padesáti minutách tvrdé práce. Poslední tři kola jsem jel v křečích, ale pořád jsem doufal, že bych ho mohl sjet. Jenže byl skvěle připravený a myslím, že vyhrál ten nejlepší,“ složil poklonu novému šampionovi.

Do prognóz, co by se stalo, kdyby Alberta dostihl, se pouštět nechtěl. „Těžko říct. Kdybych jel s ním, tak bychom možná nedokázali spolupracovat a soupeři by nás dojeli. Zasloužil si vyhrát a já jsem šťastný za druhé místo. Stříbrem jsem zaplatil za práci svému týmu, ale samozřejmě jsem v hloubi duše snil o zlatu,“ pokračoval spasitel české reprezentace.

Další pokus ke splnění snu bude mít za rok v Táboře. V roli vicemistra světa na něj možná nebude vyvíjen takový tlak, jaký třeba letos dolehl na nizozemského obhájce Larse Booma, který loni v Trevisu přerušil šestiletou nadvládu Belgičanů. Nyní v domácím prostředí místo boje o medaili skončil až v závěru druhé desítky.

S myšlenkami na Tábor „Musím se připravit co nejlépe, abych za rok nedopadl také tak. Mistrovství světa je jiný závod a já bych rád v Táboře uspěl,“ uzavřel Štybar, který již podruhé pozvedl prapor českého cyklokrosu.

Poprvé to bylo loni, kdy svou medailí navázal na stříbro Petra Dlaska zMS v Táboře v roce 2001. Z dalších českých jezdců obsadil Dlask 17. místo, hned za ním skončil Kamil Ausbuher a Radomír Šimůnek po defektu v prvním kole dojel na 26. příčce. „Praskl mi drát a kolo se nemohlo ani protáhnout mezi brzdami. Dotahování mě stálo hodně sil,“ smutnil Šimůnek.

Výsledky - muži - elite: 1. Albert (Belg.) 1:02:24, 2. ŠTYBAR -22, 3. Nijs -38, 4. Wellens (oba Belg.) -1:10, 5. Mourey (Fr.), 6. Pauwels oba -1:23, 7. S. Vanthourenhout (oba Belg.), 8. Zahner (Švýc.) všichni -1:24, ...17. DLASK, 18. AUSBUHER oba -1:51, 26. ŠIMŮNEK -2:45, 50. ZLÁMALÍK -5:19, BÍNA nedokončil. Pořadí států: 1. Belgie 8 bodů, 2. Francie 28, 3. ČESKO 37, 4. Švýcarsko 45, 5. Nizozemsko 48, 6. Itálie 51.

Ženy: 1. Vosová (Niz.) 42:39, 2. Kupfernagelová (Něm.) -1, 3. Comptonová (USA) -2, ...32. KYPTOVÁ -5:43, HAVLÍKOVÁ nedokončila.

Muži do 23 let: 1. Walsleben 52:48, 2. Pfingsten (oba Něm.), 3. P. Szczepaniak (Pol.) oba -21, ...21. J. POLNICKÝ -1:20, 37. O. BAMBULA -2:54, 44. PŘÍHODA -3:55.

Junioři: 1. Eising 40:06, 2. Van Kessel (oba Niz.), 3. Billon (Fr.), ...7. NESVADBA všichni -25, ...15. LASÁK -44, 25. BOROŠ -1:29, 26. R. POLNICKÝ -1:30, 33. PAPRSTKA -2:00.

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...