Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Summit navzdory Francii

Česko

Paříž nechtěla, aby se schůzka EU-Čína konala už za českého předsednictví * Peking se „mstí“ za dalajlamu

BRUSEL České předsednictví začalo se „3 E“ podle počátečních písmen tematických priorit, pokračovalo „2 G“ kvůli krizi v Gaze a s plynem a teď se vláda může chlubit zkratkou „3 S“ - podle tří vrcholných summitů, které bude pořádat.

Do včerejška měli Češi v kalendáři schůzku „jen“ s novým americkým prezidentem a s Rusy, teď se k nim přidali ještě Číňani. Shoda na summitu EU-Čína během českého půlroku byla oznámena včera po setkání čínského premiéra Wen Ťia-paa s Mirkem Topolánkem v Bruselu. Schůzka proběhne v Praze a pravděpodobným termínem je květen.

„Premiér Wen jasně deklaroval zájem mít summit a my jsme přislíbili jeho organizaci,“ řekl včera novinářům v Bruselu Topolánek. „Bude (summit - pozn. red.) v Praze. Možný termín, který jsme ale nestanovili, je květen,“ upřesnil.

„Uznání za první měsíc“ Podle Topolánka je nahromadění vrcholných schůzek důkazem důvěry EU v české schopnosti. „Jsem velmi rád. Je celkem unikátní, že za jedno předsednictví se bude konat summit s Ruskem, Čínou i s USA. Pokládám to za uznání prvnímu měsíci našeho předsednictví,“ sdělil šéf vlády.

Schůzka proběhne v takzvaném trojkovém formátu, nikoli jako hromadný slet sedmadvacítky s Číňany. Zúčastní se jí jen zástupce Česka, Číny a Evropské komise - tedy Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Barroso.

Vlastní vyjednávání povede Topolánek, do programu ale vstoupí i Václav Klaus. Měl by uspořádat oběd na Hradě pro čínskou delegaci. Náměstek šéfa diplomacie Tomáš Pojar tento scénář předpokládá, dodal ale, že „konečné aranžmá záleží na dohodě mezi prezidentem a premiérem“.

Pomsta Francii Brzký euro-čínský summit přišel jako překvapení. Lze ho vyložit jakožto zájem Číňanů zůstat v hledáčku evropských firem v době finanční krize, ale i jako malou pomstu Francii. Vrcholná schůzka EU-Čína se totiž měla konat loni v prosinci v Lyonu, Peking ji ale na poslední chvíli zrušil na protest proti setkání prezidenta Nicolase Sarkozyho s dalajlamou. Podle diplomatických zdrojů byla nyní Francie jedinou zemí, která si summit s Čínou ještě za Čechů nepřála.

Čínská nadvláda nad Tibetem a obecně otázka lidských práv zazněly podle Topolánka i včera během jeho rozhovoru s Wenem.

„Bavili jsme se i o lidskoprávních otázkách. Upozornil jsem čínského premiéra, že do tohoto půlroku spadá 50. výročí událostí v Tibetu a dvacáté výročí náměstí Nebeského klidu a obojí může summit poznamenat,“ řekl Topolánek, který sám loni v době olympiády nosil na klopě saka odznáček s tibetskou vlajkou.

„Mluvím od srdce“ Jak by to mohlo v Praze vypadat, naznačil včera Brusel. Před budovou komise, kde v té chvíli Barroso a Wen za přítomnosti televizních kamer slavnostně podepisovali devět euro-čínských dohod, se sešly desítky Číňanů a s tibetskými vlajkami a transparenty „Zastavte genocidu v Tibetu!“ hlasitě vykřikovaly nesouhlas se vstřícnou politikou unie vůči čínskému režimu.

Uvnitř tiskové místnosti komise Wen nepůsobil jako lídr komunistické vlády potlačující práva svých obyvatel. Vypadal spíš jako pohádkový dědeček. Usmíval se a novináře oslovil „přátelé od tisku“. „Nenapsal jsem si poznámky, aby to, co říkám, šlo od srdce,“ ujistil poté Wen přítomné novináře.

Jeho debata s Barrosem a Topolánkem se točila nejvíc okolo ekonomiky a účasti Číny na boji proti změnám klimatu.

Podepsané dohody se týkají potírání padělků, stáží čínských studentů v unii, ochrany duševního vlastnictví či zvýšení bezpečnosti práce v čínských dolech.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...