3. prosince 2010 7:12, aktualizováno  8:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

13 tisíc Izraelců utíká před ničivým požárem, uhořelo už 40 lidí

Rozsáhlé požáry poblíž izraelské Haify | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsáhlé požáry poblíž izraelské Haify | foto: Reuters

HAIFA Přes 13 000 lidí včetně pěti stovek vězňů už muselo být evakuováno z okolí izraelského města Haify, které se ocitlo v obklíčení lesních požárů. Podle izraelského listu Haarec předseda vlády Benjamin Netanjahu obyvatelstvo varoval, že evakuace ohrožených oblastí bude pokračovat.

Izraelské úřady se snaží zjistit příčinu požáru, který zničil už tisíce hektarů velmi suchého porostu. Během letošního letního období v Izraeli prakticky nepršelo, podle meteorologů bylo množství srážek nejmenší za posledních šedesát let. Živel hasiče zaskočil, protože propukl na třech místech najednou.

Rozsáhlé požáry poblíž izraelské Haify

40 mrtvých dozorců

Ve čtvrtek přišlo na severu Izraele o život čtyřicet izraelských vězeňských dozorců, kteří jeli autobusem do místní věznice, jež byla kvůli ohni evakuována. Během cesty se ale vozidlo převrátilo a shořelo.

Protipožární služba vyjádřila podezření, že ohnivý živel mají na svědomí místní obyvatelé, kteří byli neopatrní při pálení odpadků. Verzi o záměrném založení požáru ale podle izraelského tisku policie zatím neprošetřuje.

Celková plocha požáru už přesahuje 2800 hektarů, hoří les a náletové křoviny.

Pomoc Izraeli při hašení požáru nabídlo Řecko a Kypr, Turecko už k ohnisku požáru vyslalo hasičské letouny. Pomoc Izraeli nabídl i americký prezident Barack Obama.

Lidovky.cz, ČTK