9. listopadu 2009 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

20 let svobody. Berlín slaví pád Zdi

Berlínská zeď v listopadu 1989, výchoněměčtí pohraničníci pozorují demonstranty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlínská zeď v listopadu 1989, výchoněměčtí pohraničníci pozorují demonstranty | foto: ČTK

PRAHA Pro dvacáté výročí pádu berlínské Zdi připravila německá metropole velkolepé oslavy. Jejich vrcholem by mělo být zboření řady dominových kostek, které symbolicky kopírují původní betonovou "hranici".

Berlínského Svátku svobody by se měla zúčastnit většina významných evropských státníků, první kostku dominové zdi povalí bývalý polský prezident Lech Walesa, přijede i tehdejší představitel Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Oslav se překvapivě nezúčastní bývalý český prezident Václav Havel. Přestože je v Německu populární a pro mnoho lidí zůstává symbolem pádu komunistických režimů, upřednostnil jiný program. Do Berlína nakonec nepřiletí ani americký prezident Barack Obama.

Mezi hosty oslav budou také prezidenti Ruska Dmitrij Medveděv a Francie Nicolas Sarkozy či Václav Klaus nebo ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová.

Německá kancléřka Angela Merkelová ještě odpoledne navštíví spolu s Gorbačovem a Walesou bývalý hraniční přechod na ulici Bornholmer Strasse, k němuž se v noci 9. listopadu 1989 vydaly první stovky východních Berlíňanů.

Slavnostní program by měl začít v 19 hodin SEČ před Braniborskou bránou koncertem berlínské Státní opery. 

Vrcholem celého večera bude ve 20 hodin bourání symbolické Berlínské zdi z obřího polystyrenového domina, která se táhne v délce 1,5 kilometru. První z tisícovky pomalovaných panelů zboří Lech Walesa.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz