1. července 2015 16:18, aktualizováno  18:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Padesát let sporů končí. Kuba a USA otevřou vzájemně ambasády

Po 50 letech se hlavy Kuby a USA pokouší o smír. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po 50 letech se hlavy Kuby a USA pokouší o smír. | foto: Reuters

HAVANA/WASHINGTON Spojené státy a Kuba obnoví vzájemné diplomatické vztahy na nejvyšší úrovni a navzájem si otevřou velvyslanectví v druhé zemi 20. července. Vyplývá to z dopisů, které si zaslali americký prezident Barack Obama a jeho kubánský protějšek Raúl Castro.

Podle Baracka Obamy jde o historický krok, i když neshody mezi oběma zeměmi jsou nadále hluboké. Šéf Bílého domu připustil, že úsilí o izolaci Kuby mělo opačný efekt, než bylo zamýšleno.

Kuba: A zrušte embargo

„Nesmíme zůstat uvězněni v minulosti,“ řekl Obama. „Američané i Kubánci jsou připraveni pohnout se kupředu,“ poznamenal v oznámení, které živě přenášela i kubánská televize. Obama řekl, že otevření velvyslanectví USA v Havaně se zúčastní americký ministr zahraničí John Kerry, který na budově vztyčí vlajku USA.

Kubánská vláda ve středu kromě toho prohlásila, že je nezbytné, aby bylo současně s obnovením diplomatických vztahů zrušeno hospodářské embargo. Kuba dále požaduje, aby Washington v zájmu celkové normalizace vztahů zastavil rozhlasové a televizní vysílání na Kubu a „podvratné“ programy. Spojené státy by podle kubánské vlády rovněž měly vrátit vojenskou základnu na Guantánamu pod kubánskou správu.

Jednání od prosince

Obamův dopis Castrovi podle kubánského ministerstva zahraničí potvrzuje rozhodnutí obou prezidentů obnovit diplomatické vztahy a otevřít stálé diplomatické mise v Havaně a Washingtonu 20. července.

Kubánský prezident Raúl Castro podle kubánské televize v dopise svému americkému protějšku Baracku Obamovi potvrdil, že také Havana se rozhodla obnovit diplomatické vztahy s USA a otevřít ve Washingtonu 20. července ambasádu.

Obě strany jednaly o opětovném otevření ambasád od 17. prosince, kdy oznámily, že chtějí obnovit vztahy. Obnovení diplomatických vztahů je velkým krokem v procesu normalizace vztahů mezi oběma zeměmi, který se však posouvá pomalu kvůli přetrvávajícím problémům v otázkách, jako je dodržování lidských práv na Kubě. Americké embargo stále zůstává v platnosti, zrušit ho může pouze Kongres.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!