10. dubna 2012 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aerolinky mění trasy kvůli raketě KLDR

Raketa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa (ilustrační foto) | foto: NASA

MANILA/TOKIO Několik leteckých společností změní trasy svých letů, aby se vyhnuly severokorejské raketě, která má vynést na oběžnou dráhu satelit. Filipínské, japonské a jihokorejské námořní úřady rovněž vyzvaly lodě a rybářské čluny, aby nevplouvaly do vod, kam by mohly dopadnout části rakety.

Mluvčí filipínského civilního letectví Floramel Joy Songsongová uvedla, že úřad dočasně uzavře tři filipínské severovýchodní vzdušné koridory, v důsledku čehož se lety zmíněných společností prodlouží o 20 minut. Celkem úpravy postihnou asi dvacítku letů v termínu od čtvrtka do pondělí.

KLDR dnes oznámila, že veškeré přípravy ke startu rakety byly dokončeny. Podle Pchjongjangu bude raketa vypuštěna s mírovými účely a jejím jediným cílem bude vynést na oběžnou dráhu družici. Západ ale Pchjongjang podezírá, že jde o pouhou záminku pro test rakety dlouhého doletu.

Sté výročí narození zakladatele KLDR

První stupeň rakety by měl podle předpokladů spadnout do Žlutého moře jihozápadně od břehů Jižní Koreje, druhý stupeň rakety by po přeletu nad japonským souostrovím Okinawa měl skončit v oceánu asi 140 kilometrů východně od hlavního filipínského ostrova Luzon. Panují ale také obavy z případných trosek rakety, pokud by se start nezdařil.

Změny plánovaných tras

Změny v letovém řádu se týkají mimo jiné dvou hlavních japonských leteckých společností All Nippon Airways (ANA) a Japan Airlines (JAL), jakož i aerolinií Philippine Airlines, Cebu Pacific, Korean Airlines, Garuda Indonesia a Delta Airlines.

Severokorejský satelit má být za pomoci rakety Unha-3 vypuštěn tři roky po obdobném experimentu, který v dubnu 2009 podle západních velmocí skončil neúspěchem. Raketa Unha-2 se tehdy zřítila do moře.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč