Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Tálibán hlásí znovudobytí vzpurných okresů. Obklíčil také dosud nezdolný Pandžšír

Obrněná vozidla afghánské armády v provincii Pandžšír, která jako jediná stále vzdoruje Tálibánu (16. srpna 2021) foto: Profimedia.cz

Islamistické hnutí Tálibán oznámilo, že se znovu zmocnilo tří okresů na severu Afghánistánu, které minulý týden dobyly místní milice. Bojovníci Tálibánu prý také obklíčili síly odporu, které se shromáždily v severoafghánském údolí Pandžšír. Představitel těchto sil Ahmad Masúd o víkendu uvedl, že se vzbouřenci v Pandžšíru nevzdají Tálibánu bez boje.
  15:42

Místní milice o víkendu sdělily, že převzaly pod kontrolu tři okresy v provincii Baghlán. Jednalo se o jednu z prvních známek odporu vůči Tálibánu, který předminulý týden bleskově ovládl celý Afghánistán s výjimkou těžko dosažitelného údolí Pandžšír, jež nepadlo do rukou tálibánců ani při občanské válce v 90. letech či pod sovětskou okupační moc o desetiletí dříve.

Znovuovládnutím Baghlánu si Tálibán uvolnil síly pro plánovanou zteč  Pandžšíru. „Bojovníci Tálibánu tyto okresy vyčistili a rozmístili se v Badachšánu, Tacháru a Andarabu v blízkosti údolí Pandžšír,“ napsal v pondělí na Twitteru mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Mluvčí oznámil, že údolí je „obklíčeno“. List The Washington Post s odvoláním na své zdroje tvrdí, že lídři islamistické organizace se rozhodli vyslat síly do údolí, protože mírové rozhovory s rebely „nepřinesly žádné výsledky“.

Údolí Pandžšír ovládá Ahmad Masúd, syn slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou organizací Al-Káida. K Masúdovým stoupencům se připojili i někteří členové afghánské armády a speciálních sil či bývalý viceprezident Amrulláh Sálih.

Ahmad Masúd je připraven s Tálibánem jednat a vyzval k utvoření vlády v Kábulu, která by zahrnovala všechny afghánské etnické skupiny. Uvedl ale, že pokud se bojovníci Tálibánu pokusí vstoupit do údolí Pandžšír, postaví se jim jeho síly na odpor.

Tálibán uvedl, že síly odporu v Pandžšíru obklíčil, dává ale přednost jednání před bojem. „Islámský emirát se snaží vyřešit tyto problémy mírovou cestou,“ sdělil mluvčí hnutí Mudžáhid.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat