Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Evakuace z Kábulu nabrala na rychlosti. Útok u letiště je nejtragičtějším atentátem na Američany za 10 let

Svět

  9:59aktualizováno  12:37
Čtvrteční sebevražedné útoky u letiště v Kábulu, při kterých kromě desítek místních lidí zahynulo také 13 amerických vojáků, jsou nejtragičtějšími atentáty na americké vojáky v zemi od sestřelení vrtulníku před deseti lety, kdy zemřelo třicet lidí. Evakuace civilistů z kábulského letiště nabrala na rychlosti.

Při čtvrtečních sebevražedných útocích u letiště v Kábulu zemřelo podle nové bilance nejméně 95 Afghánců. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na afghánské a americké představitele. Tálibán původně hlásil nejméně 28 obětí z řad svých členů, později to ale mluvčí hnutí popřel a řekl, že při útoku nezemřeli žádní tálibové.

Afghánští činitelé varovali, že skutečný počet obětí útoku by mohl být ještě vyšší, mimo jiné proto, že některá těla mohli z místa výbuchů odnést příbuzní mrtvých. Jeden z afghánských představitelů uvedl, že zahynout mohlo až 115 lidí. Dalších nejméně 150 osob bylo zraněno, napsal zpravodajský server BBC News.

Evakuace z Afghánistánu po útocích v Kábulu zrychlila. Diplomat z NATO řekl agentuře Reuters, že všechny zahraniční síly v Afghánistánu chtějí ukončit evakuace svých občanů a pracovníků ambasád do pondělí 30. srpna. Některé země už evakuační lety ukončily. Americký prezident Joe Biden ve svém projevu v noci na pátek potvrdil termín 31. srpna, ke kterému má skončit stahování amerických sil z Afghánistánu.

Podle obyvatel ráno z letiště v afghánské metropoli odletělo několik letadel. Odlétala pravidelně, řekl západní bezpečnostní představitel, který si nepřál být jmenován.

Některé země už evakuační lety úplně ukončily – ve čtvrtek mezi nimi bylo mimo jiné Německo, Nizozemsko, Kanada, Belgie, Dánsko a Polsko. V zemi je stále kolem 1500 amerických občanů, na 400 Britů či kolem 200 Němců, píše server BBC News.

Ukončení evakuací ohlásilo také Španělsko, jehož dva poslední evakuační lety přistály ráno v Dubaji. „Těmito dvěma lety je evakuace Španělů a jejich afghánských spolupracovníků s rodinami uzavřena,“ uvedla španělská vláda. Celkem Španělsko dopravilo evakuačními lety do bezpečí téměř 2000 lidí.

V Římě přistál poslední italský let se 109 Afghánci evakuovanými z Kábulu. Itálii se podařilo evakuovat více než 4 900 afghánských spolupracovníků a jejich rodin. Austrálie, která za uplynulých devět dní dostala z Afghánistánu přes 4 100 lidí, rovněž oznámila ukončení evakuační operace, stejně tak učinilo Norsko.

Nad kábulským letištěm se vznáší dým poté, co místem otřásla exploze. (26. srpna 2021)

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune prohlásil, že Francie by mohla pokračovat v evakuacích z Kábulu i po pátečním večeru, který si původně stanovila jako mezní hranici. Ministr přesto připustil, že se ze země nepodaří přesunout do bezpečí všechny afghánské spolupracovníky spojenců, uvedla AFP.

Hrozí další útoky, varuje Washington

Washington se v souvislosti s čtvrtečními výbuchy připravuje na možnost dalších útoků, o které by se útočníci mohli pokusit v pátek. Podle amerického generála Franka McKenzieho by teroristé hlásící se ke skupině Islámský stát-Chorásán (IS-K) mohli na letiště útočit raketami nebo bombami nastraženými v automobilech.

„Děláme vše, co můžeme, abychom byli připraveni,“ prohlásil šéf centrálního velení amerických ozbrojených sil a dodal, že USA sdílely některé zpravodajské informace s Tálibánem. Generál se zároveň domnívá, že tálibánci „některým útokům zabránili“.

V Kábulu útočil Islámský stát, zemřelo 13 vojáků USA. Biden slíbil odplatu

Britský ministr obrany Ben Wallace varoval, že hrozba dalších útoků v okolí kábulského letiště bude narůstat s tím, jak se bude blížit odchod západních vojáků ze země. Londýn podle něj vstoupil do finální fáze své evakuační operace, Britové už nebudou instruovat další lidi, aby přišli na letiště k odletu.

„Je nám velice líto, že nebylo možné evakuovat během tohoto procesu všechny,“ řekl Wallace. Britové se nyní budou snažit podle něj odvézt ze země ty, kteří už jsou na letišti. Šéf resortu obrany dále prohlásil, že útoky britskou evakuační misi neurychlily, ta podle něj pokračuje podle plánu.

Západní země se kromě svých občanů snaží evakuovat také své afghánské spolupracovníky. Biden slíbil, že i po ukončení evakuační operace se Washington bude snažit snažit dostat ze země Afghánce, kteří pomáhali USA v uplynulých letech.

Nejhorší útok na Američany od roku 2011

Čtvrteční útok si vyžádal nejvíce amerických obětí za posledních deset let. Nejvíce Američanů dosud v Afghánistánu zemřelo 6. srpna 2011, kdy afghánští povstalci sestřelili v provincii Vardak jižně od Kábulu americký vrtulník Chinook CH-47, v jehož troskách zahynulo 30 občanů USA, včetně 22 příslušníků elitní protiteroristické jednotky amerického námořnictva SEAL Team Six, a osm Afghánců.

ANALÝZA: Kdo za to může? Debakl jde za Bidenem. Trump je pouhá výmluva

Předtím se nejsmrtelnější útok odehrál 28. června 2005. Při sestřelení amerického vrtulníku Chinook CH-47 bojovníky Tálibánu zahynulo 16 amerických vojáků. Ve stejný den zemřeli v bojích další tři vojáci USA.

V Afghánistánu zahynulo od invaze v roce 2001 podle statistik serveru icasualties.org celkem 2465 amerických vojáků, z toho na 1900 při bojových akcích.

Autoři: ,