Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zbývají hodiny, než se ‚upečou‘. V Kábulu probíhá zoufalý boj o evakuaci desítky zvířat z útulku

Exčlen britského námořnictva Paul Farthing v Afghánistánu založil zvířecí útulek Nauzád. Nyní se jeho obyvatele snaží dostat do bezpečí. (24. srpna 2021) foto: Profimedia.cz

Zbývá už jen pár hodin, než bude pozdě. U kábulského letiště uvázlo 173 zvířat z útulku, který před lety zřídil bývalý člen britského námořnictva Paul Farthing. Ten bez svého týmu a svých zvířat odmítl odletět. Pomoc s evakuací mu proto nabídla britská vláda. Tálibán však konvoj nechce pustit dál a zvířatům nyní hrozí, že se brzo „upečou k smrti“.
  14:20

Farthing se sice po několika dnech volání o pomoc dočkal příslibu britské vlády, nyní však trčí v bezprostředním okolí kábulského letiště a čeká, až jej i jeho tým Tálibán pustí dál. Říká, že se zvířata ve svých nákladních boxech zanedlouho „upečou k smrti“.

„Zbývají hodiny, než zvířata začnou hynout. Některá jsou přímo uprostřed kolony, takže se k nim nedostaneme. A nemůžeme je ani začít vykládat, protože by to přitáhlo přílišnou pozornost. Je to opravdu čím dál zoufalejší,“ popisuje podle listu The Independent bývalý námořník.

Připomíná, že má povolení k odjezdu. Na letiště však podle svých slov málem nedorazil. „Z tálibánského checkpointu vyskákalo asi patnáct chlapů a namířili na nás zbraně,“ popisuje. Jeden z nich pak podle něj omylem vystřelil, naštěstí pro Farthinga a ostatní však střela proletěla nad jejich hlavami.

Britský ministr obrany Ben Wallace řekl, že pokud Paul „Pen“ Farthing dorazí na kábulské letiště se svými lidmi a zvířaty, „budeme se snažit najít pro odlet jeho letadla časový prostor“. „Jsme v kontaktu s britskými jednotkami, ale ty říkají, že nám nedokážou pomoci,“ líčí však Farthing. 

Ve snaze dostat se včas na letiště se na sociálních sítích obrátil přímo na Tálibán. „Jsme nezisková organizace, která se do Afghánistánu vrátí, ale právě teď chci všechny dostat bezpečně ven,“ vzkázal radikálům.

Spolu s ním cestují jeho spolupracovníci a 173 zachráněných zvířat, o která se starali v útulku Nauzád. Ten Farthing založil poté, co skončil u britského námořnictva, v němž sloužil dvaadvacet let a v roce 2006 například bojoval v afghánské provincii Hílmand. Útulek pojmenoval po prvním zachráněném psovi.

Z Afghánistánu se nyní odmítl nechat evakuovat bez zaměstnanců útulku a jejich rodin. Prohlásil, že si jeho pracovníci, mezi nimiž jsou i veterinářky, nezaslouží osud, jaký by je čekal v budoucím Afghánistánu.

Nejezděte na kábulské letiště. Hrozí teroristický útok, varují úřady

Podle veterináře Iaina McGilla dostala záchranná mise zelenou od britského premiéra Borise Johnsona. „Důležité je, že je to humanitární mise. Jejím cílem je zachránit Pena Farthinga, jeho osmašedesát zaměstnanců a sto třicet dalších ohrožených Afghánců,“ prohlásil McGill. 

„Zachránit bychom také měli více než sto padesát psů a koček, z nichž mnozí patří členům britské armády,“ řekl také podle BBC. Ministr obrany v úterý nabídl evakuovat Farthinga a jeho zaměstnance na palubě jednoho z letů britského Královského letectva. 

Zároveň však prohlásil, že není ochoten dát při evakuacích přednost zvířatům před lidmi, „kteří jsou ve skutečném nebezpečí“. Farthing opáčil, že o nic takového nežádal a že zvířata by měla cestovat v nákladovém prostoru soukromého letadla.

Afghánci časem budou moci ze země, ujistil Tálibán. Vojáci USA už odlétají

Tálibán, který ovládl prakticky celý Afghánistán, se může mstít i na útulku, jelikož byl založen díky zahraniční pomoci, napsala agentura Reuters. Za minulé vlády v 90. letech Tálibán ženám nedovoloval chodit do práce a neschvaloval ani zvyk chovat psy jako společníky. Podle některých muslimů jsou to nečistá zvířata.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid tento týden prohlásil, že ženy budou moci pracovat i studovat a budou moci být „ve společnosti aktivní, ale v rámci islámského práva“. Hnutí také chce, aby v Afghánistánu nadále pracovaly zahraniční nevládní organizace, avšak mluvčí nezodpověděl otázku, zda pro ně budou moci pracovat i Afghánci.

Autoři: ,