23. prosince 2009 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Afghánští policisté omylem zastřelili poslance a jeho syna

Sever Afghánistánu.  (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sever Afghánistánu. (ilustrační foto) | foto: Michal Novotný, Lidové noviny

KÁBUL Afghánští policisté dnes omylem zastřelili místního poslance a jeho syna poté, co jejich automobil bez zastavení projel kontrolním stanovištěm v provincii Baghlán na severu země.

Poslanec horní komory afghánského parlamentu Širín Agha se synem projížděli v časných ranních hodinách oblastí, kde afghánské bezpečnostní síly pátraly po ozbrojencích Talibanu.

"Policisté ho vyzvali, aby zastavil, ale jeho řidič je buď neviděl nebo výzvu ignoroval," řekl novinářům guvernér provincie Baghlán Akbar Barakzai.

"Policisté na ně začali střílet a Aghova ochranka střelbu opětovala. Při přestřelce byl zabit poslanec i jeho syn." Podle policejního šéfa provincie byl poslancův syn zároveň jeho řidičem; tuto informaci ale guvernér nepotvrdil. Tři členové ochranky, kteří s poslancem jeli, jsou nyní ve vazbě a policie zjišťuje, proč Agha se synem cestoval tak brzy ráno a proč stříleli po policistech.

Oblast, kde k neštěstí došlo, byla po pádu vlády islámského hnutí Taliban v roce 2001 relativně klidná, stejně jako celý sever Afghánistánu, ale v posledních letech i tady narostla povstalecká aktivita.

Násilí v celém Afghánistánu je na nejvyšší úrovni za posledních osm let a několik velkých útoků zažilo i střežené hlavní město Kábul.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.