Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ahmadínežád vyhrál, policie zatýká představitele opozice

Svět

  19:09
TEHERÁN - Několik oficiálních činitelů reformních stran bylo zadrženo v Íránu, kde v pátečních v prezidentských volbách obhájil mandát konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na proreformní zdroje.

Teherán po vyhlášení výsledků volby prezidenta foto: ČTK/AP

Mezi zadrženými je i Muhsín Mirdamadí, předseda největší reformistické politické strany Organizace modžáhedů islámské revoluce (IRMO), která se hlásí k politice bývalého prezidenta Mohammada Chátamího. Zadržen byl rovněž bývalý náměstek ministra vnitra Mostafa Tadžadí, bývalý náměstek ministra zahraničí Muhsín Amínzádí nebo mluvčí Chátamího vlády Abdulláh Ramízanzádí.

Všichni jsou členy dvou hlavních reformátorských skupin, které v prezidentských volbách podporovaly hlavního Ahmadínežádova soupeře Míru Hosejna Músávího. Vítězství konzervativce Ahmadínežáda, které mu zajišťuje další čtyři roky ve funkci prezidenta, bylo podle oficiálních zdrojů přesvědčivé.

Bouřlivé demonstrace

Íránské hlavní město Teherán zažilo v sobotu jednu z nejbouřlivějších demonstrací za poslední desítky let. "Diktatura, diktatura!" "Demisi pučistické vlády!" skandovaly v ulicích Teheránu tisíce rozhněvaných stoupenců liberálního kandidáta Míra Hosejna Músávího, který podle oficiálních výsledků vyšel z pátečních prezidentských voleb jasně poražen.

Stoupenci tohoto bývalého předsedy vlády, který získal jen 33,75 procenta hlasů, se poté, co prohlásil, že hlasování doprovázely "neregulérnosti", spontánně shromáždili v centru hlavního města. Další zablokovali třídu Alí Vasr, jednu z hlavních v metropoli, píše agentura AFP.

Manifestanti se rozložili po celé čtvrti poblíž ministerstva vnitra, které hlídaly pořádkové síly. V jedné ulici ústící na Alí Vasr spálili jeden autobus. Několik set mladých lidí, kteří manifestovali před ministerstvem, brutálně rozehnali policisté a muži v civilu.

Na třídě Africa stovka mladých skandovala hesla na podporu Músávího a křičela "Smrt diktátorovi!" Na křižovatce Džahán Kúdak další manifestanti házeli kamením po policistech a zapalovali popelnice.

Policie, která měla příkaz zabránit jakýmkoli manifestacím, proti demonstrantům několikrát zasáhla obušky, ale nepodařilo se jí je rozehnat.

Na třídě Alí Vasr zaútočili na mladé Músávího stoupence obušky civilisté jezdící na motorkách, řekl jeden svědek.

Předtím se Músávího stoupenci shromáždili před štábem jeho kampaně a volali "Zůstaneme tady, zemřeme tady." "Zruinovali zemi a chtějí ji ruinovat ještě další čtyři roky," volali na adresu přívrženců dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který byl s pohodlným náskokem zvolen znovu.

Demonstrace v Teheránu

Skupina rozzuřených mladých lidí házela kamením po policistech, kteří odpovídali stejným způsobem. Policisté také vstoupili do některých budov a bili manifestanty, kteří se tam schovali.

Situace na velké tepně (Alí Vasr) je napjatá a policie vyzvala majitele obchodů v okolí, aby je zavřeli. "Čas tance a zpěvu skončil, teď vám polámou nohy, když tu zůstanete," řekl manifestantům jeden policejní činitel.

Músávího stoupenci říkají, že jsou zmateni. "Nechápu, co se stalo," říká mladá žena, která odmítá sdělit své jméno. "Určitě podvádějí, dělají to, a my nemůžeme dělat nic, abychom jim v tom zabránili." O kousek dál triumfují prezidentovi stoupenci. "Kde jsou zelení? V myší díře!" skanduje skupinka mladých lidí v automobilu v narážce na barvu Músávího kampaně.

Hned vedle Músávího štábu dva zaměstnanci městské správy přetírají chodník, aby zakryli hesla namířená na Ahmadínežáda "Pryč s trpaslíkem! Pryč s diktátorem!" Strážce revoluce, ideologická armáda režimu, která podpořila ultrakonzervativního Ahmadínežáda, v narážce na teze kampaně Músávího, který se chtěl otevřít vůči Západu, varovala, že nepřipustí žádnou "sametovou revoluci".

Ahmadínežád obhájil, oponenti mluví o manipulaci

Íránský konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád v pátečních volbách obhájil mandát a zůstane ve funkci další čtyři roky. Dva ze tří dalších kandidátů ale označili výsledky za zmanipulované.

Podle oficiálních výsledků získal Ahmadínežád 62,6 a Músáví 33,75 procenta hlasů. Další dva kandidáti dostali jen zlomek hlasů. Hlasovalo rekordních 85 procent z více než 46 milionů oprávněných voličů.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se omezila na prohlášení, že USA vývoj sledují a že doufá, že oznámené výsledky odrážejí skutečnou vůli Íránců. Západ je výsledkem voleb zklamán, doufal, že vítězství Músávího by mohlo snížit napětí kolem sporného íránského jaderného programu a zlepšit vztahy s USA, o což má zájem nový americký prezident Barack Obama.

Bílý dům vyzval podle agentury Reuters Teherán, aby mírově vyřešil jakékoliv spory týkající se voleb, a prohlásil, že by Teherán měl využít situace a navázat s Washingtonem přímá jednání.

Češi doufají, že bude Írán respektovat mezinárodní úmluvy

K výsledkům voleb v Íránu se dnes vyjádřilo české předsednictví EU, které vyslovilo znepokojení jak nad údajnými nesrovnalostmi, které volební proces provázely, tak nad násilnostmi, které bezprostředně po oznámení výsledků vypukly.

"Předsednictví doufá, že výsledek prezidentských voleb v Íránu přinese příležitost k obnovení dialogu o jaderných otázkách a vyjasní v tomto ohledu íránskou pozici," uvádí se v prohlášení. "Předsednictví očekává, že nová vláda Íránské islámské republiky přijme svou odpovědnost vůči mezinárodnímu společenství a bude respektovat své mezinárodní závazky."

Ajatolláh Alí Chameneí se raduje, volby označil za masový úspěch

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí označil zvolení Ahmadínežáda za "skutečný svátek" a volby za "masový úspěch". Vyzval další kandidáty, aby se "vyhnuli provokativnímu chování" a podpořili vítěze.

Ahmadínežád výsledky označil za své "velké vítězství" a odmítl manipulace s hlasy. "Lidé hlasovali pro mou politiku," řekl v televizním projevu.

Íránský lid podle něho "vdechl naději národům a zklamal ty, kdo mu přejí zlo". Prezident obvinil zahraniční média, že kryla volby způsobem, který poškozuje íránský lid. Vyzval své stoupence, aby v neděli v podvečer manifestovali v Teheránu.

Teherán po vyhlášení výsledků volby prezidenta

Músáví volby označil za "šarádu". Hovořil o manipulaci s hlasy a varoval, že to ohrozí základy republiky a povede k tyranii. Vyzval také respektované šíitské duchovní z posvátného města Komu, aby přestali k "volebním podvodům" mlčet.

V separátním prohlášení si postěžoval, že členové jeho štábu byli biti holemi a dráty elektrického vedení, ale vyzval své stoupence ke klidu.

Ministerstvo vnitra nezmínilo nesrovnalosti během voleb. Mezinárodní pozorovatele, kteří by mohli zprostředkovat nezaujatý obraz situace, Írán nepovolil.

Dnes večer byla podle agentur v Teheránu vyřazena z provozu hlavní síť mobilních telefonů. V dalších oblastech země prý mobily fungují. Írán už předtím zablokoval zasílání textových zpráv a většinu internetových stránek spojených s Músávím.

Svět má z Íránu strach

Negativně reagoval na výsledky Izrael, jemuž Ahmadínežád opakovaně vyhrožoval. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že vzhledem k Ahmadínežádovu vítězství musí mezinárodní společenství nekompromisně vystoupit proti íránskému jadernému programu a proti pomoci, kterou Írán poskytuje "teroristickým organizacím v oblasti".

Britský ministr zahraničí David Miliband řekl, že Británie volby pozorně sleduje a jejich výsledky "bere na vědomí". Poukazy na údajné podvody označil za záležitost, která je v kompetenci íránských úřadů.

Šéf italské diplomacie Franco Frattini potvrdil, že bez ohledu na výsledky voleb je Írán stále na seznamu hostů setkání ministrů zahraničí nejbohatších zemí G8 v Terstu, která se bude týkat situace v Pákistánu a v Afghánistánu. Diplomaté z Mezinárodní agentury pro atomovou energii uvedli, že nečekali změnu v íránském postoji k jadernému programu, ať by byl vyhrál kdokoli. Rozhodující slovo v něm totiž nemá prezident, ale nejvyšší duchovní vůdce Chameneí.

Podle Marka Fitzpatricka z londýnského Mezinárodního ústavu pro strategická studia ovšem Ahmadínežádovo opětné zvolení "nevěští nic dobrého pro možnost brzkého a mírového řešení jaderného sporu".

Západ Írán podezřívá, že cílem jeho jaderného programu je získat jadernou zbraň, což Teherán popírá.

Íránští sousedé Irák a Afghánistán reagovali na výsledky voleb obligátním vyjádřením naděje v pokračování dobrých vztahů. Rovněž v Sýrii, která je spojencem Íránu, vyslovil prezident Bašár Asad "důvěru v další posilování vztahů a spolupráce" mezi oběma státy.

Organizace Reportéři bez hranic odsoudila údajnou masivní cenzuru, s jejíž pomocí se podle ní íránské úřady snaží zabránit tomu, aby pronikly do světa zprávy o podvodech při volbách. Odsoudila i "politickou propagandu", kterou chce režim legitimovat vítězství Ahmadínežáda.

Autoři: ,