23. července 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Pan brexit‘ má kufřík jako z dílny Jamese Bonda. Chrání přísně tajné dokumenty

Britský ministr pro brexit David Davis. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský ministr pro brexit David Davis. | foto: Reuters

Britský ministr pro brexit David Davis vyrazil do Bruselu na začátku týdne na jednání o odchodu své země z Evropské unie s vybavením, za které by se nemusel stydět ani slavný agent James Bond.

Své přísně tajné dokumenty si nosí ve stříbrném kufříku s takzvanou Faradayovou klecí, tedy principem chránícím elektronická zařízení před případným napadením cizími tajnými službami.

Kufřík blokuje veškeré bezdrátové, mobilní, GPS a wi-fi signály, ministr si tak do něj může uložit svůj mobilní telefon bez obav z odposlouchávání. Právě kvůli nim musel vyměnit i své hodinky iWatch za přístroj značky Garmin – britští experti se totiž obávali, že by cizí agenti mohli aktivovat mikrofon na hodinkách a odposlouchávat mítinky Davisova týmu.

O ministrově vybavení řekli novinářům jeho přátelé, napsal deník The Daily Telegraph. Připomněl také Davisovu vojenskou minulost, která bezpochyby napomůže tomu, aby si Davis na zvýšená bezpečnostní opatření rychleji zvykl.

Britský vyjednavač brexitu David Davis.
Vyjednavač brexitu za EU Michael Barnier vítá britského vyjednavače Davida...

Ve druhém kole rozhovorů s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem měl Davis řešit otázku zachování práv občanů EU v Británii a Britů jinde v EU po brexitu. Podle vyjednavače EU Michela Barniera se mu to však příliš nepovedlo. Britskou stranu vyzval, aby do příštího jednání přišla s jasnou vizí ve „fundamentálních“ otázkách brexitu.

Kromě řešení postavení občanů EU v Británii se napjatá atmosféra očekává i při jednáních o finančním vyrovnání, tedy britských závazcích vůči Unii.

rokMilan Rokos

Najdete na Lidovky.cz