23. listopadu 2011 16:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Aktivisté blokovali vlak s jaderným odpadem

Aktivisté se střetli s policií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivisté se střetli s policií. | foto: ČTK

VALOGNES Vlakový transport s vyhořelým jaderným odpadem po střetech demonstrantů s pořádkovými silami vyrazil z francouzského Valognes. Podle agentury AFP byli lehce zraněni dva demonstranti a jeden policista. Nejméně 12 lidí bylo zadrženo kvůli zapálení policejního vozu a blokování kolejí, po nichž měl vlak zamířit do meziskladu v severoněmeckém Gorlebenu.

Jde o třináctý a poslední vlakový konvoj s jaderným odpadem, který Německo svěřilo ke zpracování francouzské firmě Areva v severofrancouzském závodě v La Hague.

Vlak měl z Valognes na severozápadě Francie původně odjet kolem 14:30 SEČ, ale demonstranti mu v tom bránili, přestože cesty k místnímu nádraží byly zablokovány policejními zátarasy. Úřady zakázaly na dnešek veškeré demonstrace ve vzdálenosti bližší než 500 metrů od železniční trati, kudy má vlak jet.

Aktivisté zapálili pneumatiky.

Aktivisté zapálili pneumatiky.

Od rána se však odehrávaly potyčky mezi demonstranty a pořádkovými silami.

Dva radikální protestující a jeden policista byli podle agentury AFP lehce zraněni a 12 osob bylo zadrženo po blokování železniční tratě a zapálení policejního vozu. Místní úřady uvedly, že koleje byly poškozeny, ale opravují se. Ve Francii bylo proti zhruba 200 protestujícím nasazeno zhruba 3000 příslušníků pořádkových sil.

Aktivisté blokují rozjezd vlaku s jaderným odpadem z Francie do meziskladu v německém Gorlebenu.

Aktivisté blokují rozjezd vlaku s jaderným odpadem z Francie do meziskladu v německém Gorlebenu.

Podle zpravodajské televize BFM byly dočasně přerušeny dodávky elektřiny podél kolejí. "Policie masivně nasadila slzný plyn," uvedla jedna z aktivistek Sophie Morelová. Stovky aktivistů měly v plánu se přeskupit a obsadit další úseky trati. Přesná trasa transportu přitom není známá.

Francouzská ministryně ekologie, udržitelného rozvoje, dopravy a bydlení Nathalie Kosciusková-Morizetová řekla, že ji tyto protijaderné demonstrace překvapují. "Jedná se o odpad, který v rámci zavedeného systému vracíme do zahraničí. Demonstranti snad chtějí, abychom si ho nechali?" prohlásila členka kabinetu.

ČTK, Lidovky.cz