Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

To mají odejít na oslech? V Gaze po izraelské výzvě zavládl ještě větší chaos

Palestinci kráčejí kolem ohně během protestu ve městě Náblus po izraelských útocích. (13. října 2023) foto: Reuters

V palestinském Pásmu Gazy, které od soboty čelí masivnímu bombardování izraelskou armádou, v pátek zavládl zmatek a panika kvůli výzvě izraelské armády, aby obyvatelé do 24 hodin opustili město Gaza a sever oblasti. Lidé ale kvůli izraelské blokádě nemají elektřinu ani palivo a dochází jim i zásoby pitné vody a potravin. Doteď řešili, kam jít pro pitnou vodu, nyní se ptají, jak odejít a kam.
  21:54

„Z praktického hlediska jde o 1,1 milionu lidí, nemají prostředky, aby se přesunuli. Jak to mají udělat? Na oslech? Aut je málo a navíc nemají kvůli blokádě palivo,“ řekl reportér Al-Džazíry Safvat Kahlút.

Situaci v Pásmu Gazy pod totální blokádou popsala také zpravodajka Al-Džazíry Júmna Saídová.

„Nemocnice nestíhají ošetřovat zraněné, márnice jsou plné mrtvol,“ uvedla. „Lidé jsou v Pásmu Gazy jako v kleci, snaží se uniknout, ale běhají jen z rohu do rohu,“ popsala Saídová zoufalou situaci civilistů.

„Stovky lidí jsou v sutinách. Arabové se na nás vykašlali, celý svět mlčí,“ postěžoval si na videozáznamu této novinářky jeden z obyvatelů Gazy. Ještě v pátek ráno byly ulice rozbombardované Gazy vylidněné, vidět byly jen sanitky.

„Mnozí se domnívali, že je to jen psychologická válka. Nemají totiž přístup k informacím médií, mobily si nedobíjí, nemají kde,“ popsal reportér Al-Džazíry.

Během dne ale začali být v ulicích vidět prchající lidé s pár věcmi v igelitových taškách. Někteří jeli auty, jiní čekali u silnic, jestli je někdo sveze. Izraelská armáda ve výzvě k evakuaci uvedla, že jejím cílem je „bezpečí civilistů“.

„Do města Gaza se budete moci vrátit pouze tehdy, když bude učiněno další oznámení, které to umožní. Nepřibližujte se k oblasti bezpečnostního plotu se státem Izrael,“ uvedla armáda v prohlášení.

Hamás ale vyzval Palestince, aby z Gazy neodcházeli. „Buď okupanty porazíme, nebo tady zemřeme,“ řekl jeden z jeho lídrů.

Mnozí v Gaze se také obávají, že pokud odejdou, už se nebudou mít kam vrátit. Někteří to označují za „druhou nakbu“, s odkazem na exodus po vzniku státu Izrael v roce 1948, kdy domovy opustilo nebo z nich bylo vyhnáno na 750 000 Palestinců.

Podle serveru Middle East Eye tvoří také asi 60 procent obyvatel Gazy uprchlíci z jiných oblastí původně palestinských území.

„Nikdo z Gazy nechce žít ve stanech v uprchlickém táboře na Sinaji v poušti,“ řekl serveru Middle East Eye datový analytik Alí Abdal Vahháb k možnosti otevření humanitárního koridoru do Egypta.

„V Gaze už se ale není kam schovat, izraelské bomby padají všude, sám bych tu zůstal, aby se neopakovala nakba, ale mám rodinu a to je moje priorita,“ dodal Alí.

O životy civilistů v Gaze se obává také španělská humanitární pracovnice Raquel Martíová, která pracuje pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).

„Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vzkázal obyvatelům Pásma Gazy, aby odešli, pokud si chtějí zachránit život. Ale kam mají jít, když přechody jsou zavřené?“ řekla deníku El País Martíová. Podle ní už dlouho nebudou fungovat ani tamní nemocnice, jimž dochází palivo do generátorů.

„Na přístrojích jsou závislí někteří pacienti, operatéři, lidé docházející na dialýzu, ale také novorozenci v inkubátorech,“ uvedla.

V Gaze dochází lidem také pitná voda, kterou získávají z odsolovacích zařízení. I ta ale potřebují energii. Brzy dojdou i potraviny. „Pokud obyvatele Gazy nezabijou bomby, tak zemřou hlady,“ uvedla Martíová.

Autoři: ,

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...