Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Al Kajda potvrdila Ládinovu smrt a hrozí odvetou

Usáma bin Ládin s Ajmánem Zavahrím na archivní fotografii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin s Ajmánem Zavahrím na archivní fotografii | foto: Reuters

WASHINGTON Teroristická síť Al Kajda na internetových stránkách potvrdila smrt svého vůdce Usámy bin Ládina. Také dala najevo, že bude dál bojovat s USA a jejich spojenci, a také vyzvala Pákistánce k protivládnímu povstání. Oznámilo to dnes americké centrum SITE, které sleduje servery islámských radikálů. Bin Ládina zabilo v noci na pondělí v severním Pákistánu americké komando.

"Zdůrazňujeme, že krev svatého válečného šejka Usámy bin Ládina, Bůh mu žehnej, je svatá nám i všem muslimům a nebude prolita nadarmo," uvádí se v prohlášení.

"S Boží pomocí zůstaneme kletbou pronásledující Američany a jejich pomocníky, budeme je pronásledovat v jejich zemích i mimo ně," pokračuje dokument. "Jejich štěstí se brzy promění ve smutek. Jejich krev se smísí s jejich slzami."

Rozštěpená Al Kajda

Al-Káida se už před zabitím svého zakladatele bin Ládina rozštěpila na dvě frakce. Silnější z nich ovládal druhý muž Al Kajdy Ajmán Zavahrí, řekl agentuře AP představitel pákistánské rozvědky ISI. Podle tajné služby měl navíc bin Ládin v posledních měsících problémy s nedostatkem peněz.

Podle AP se však možná pákistánská tajná služba snaží prohlášeními o slabosti zakladatele Al Kajdy odvést pozornost od toho, že se bin Ládin několik let skrýval pár desítek kilometrů od Islámábádu, aniž o tom ISI věděla a zasáhla proti němu.

Al Kajda také vyzývá Pákistánce k povstání proti vládě. Slibuje rovněž, že v nejbližší době zveřejní na internetu zvukovou nahrávku pořízenou asi týden před bin Ládinovou smrtí. Šéf Al Kajdy se na ní prý vyjadřuje k vlně nepokojů v arabském světě.

Prohlášení se podle SITE objevilo na internetových stránkách v pátek.

Datováno je však z úterý 3. května. Dokument, který je prvním vyjádřením teroristické sítě k bin Ládinově smrti, je podepsán "hlavním vedením" Al Kajdy.

K otázce nástupnictví se nevyjadřuje; nejvýraznější osobou v Al Kajdě je nyní podle amerických tajných služeb dosavadní dvojka teroristické sítě Ajmán Zavahrí.

Oficiální verze útoku podle Bílého domu

Na pokyn prezidenta zaútočil malý americký tým na zabezpečený objekt na bohatém předměstí Islámábádu s cílem zmocnit se nebo zabít Usámu bin Ládina.

Útok provedli příslušníci armády USA, kteří se na místo dopravili dvěma vrtulníky. Během operace trvající 40 minut tým metodicky čistil objekt místnost po místnosti. Došlo přitom k ozbrojenému boji a útočící síly Usámu bin Ládina zabily.

Softwarový konzultant Sohaib Athar žijící v Abbottábádu popisoval akci amerického komanda živě na sociální síti Twitter.

Kromě rodiny bin Ládina v objektu bydlely dvě další rodiny: jedna v prvním patře bin Ládinovy budovy a další v druhé budově. Jeden tým zahájil operaci v prvním patře bin Ládinova domu a propracoval se až do třetího patra; druhý tým vyčistil oddělenou budovu.

V prvním patře bin Ládinovy budovy byli zabiti dva kurýři Al Kajdy spolu se ženou, která zahynula v přestřelce. Bin Ládin a jeho rodina byli nalezeni ve druhém a třetím patře budovy. Existovaly obavy, že bin Ládin se bude dopadení vzpírat a skutečně odpor kladl.

V místnosti s bin Ládinem se jedna žena - bin Ládinova manželka - vrhla na americké komando, byla střelena do nohy, ale nebyla zabita. Bin Ládin byl poté střelen a zabit. Nebyl ozbrojen.

Během zásahu amerických speciálních jednotek byl Usáma bin Ládin zastřelen. O život přišel i jeho syn a další dva muži. Jedna žena byla zraněna.

Po boji byly neozbrojené osoby převedeny na bezpečné místo a jeden vrtulník, který měl při přistání v objektu mechanické problémy, komando zlikvidovalo.

Přiletěl třetí vrtulník, který nahradil zničený stroj, a tým na vrtulnících odletěl na sever Arabského moře k americké lodi USS Carl Vinson.

Usáma bin Ládin byl zasažen do hlavy a do hrudníku. Američané ho identifikovali speciální rozpoznávací technikou, která identitu vyhodnotí na základě tvarů a rysů obličeje.

Na palubě USS Carl Vinson se konal pohřeb bin Ládina v souladu s předpisy a zvyky islámu.

Tělo zemřelého bylo omyto a umístěno do bílé plachty. Bylo vloženo do vaku se závažím; armádní důstojník přečetl připravený náboženský text, který rodilý mluvčí přeložil do arabštiny. Když skončil, bylo tělo vloženo na připravenou plochou desku, ta se naklonila a tělo zemřelého zvolna sjelo do moře.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...