Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alávího koalice vyhrála irácké volby, poražený premiér výsledky neuznal

Svět

  19:15aktualizováno  19:53
BAGDÁD - Parlamentní volby v Iráku vyhrála koalice Národní irácké hnutí (MNI) expremiéra Ajáda Alávího, která podle očekávání velmi těsně porazila volební blok premiéra Núrího Málikího Právní stát. Oznámily to agentury s odvoláním na oficiální konečné výsledky, které večer v Bagdádu vyhlásila volební komise.

Přívrženci Núrího Málikího protestují proti výsledkům iráckých parlamentních voleb foto: ČTK/AP

Alávího blok získal 91 ze 325 křesel nové Rady reprezentantů a Málikího koalice 89.

Jenže poražený irácký premiér Málikí odmítl přijmout oficiální konečné výsledky parlamentních voleb. Označil je za předběžné.

Alávího blok sdružující sekulární strany získal podle tohoto zdroje 91 ze 325 mandátů v nové Radě reprezentantů. Málikího koalice především umírněných šíitských stran bude mít 89 křesel.

Aláví

Sekulární šíitský muslim, bývalý člen strany Baas, následně emigrant, vystudovaný lékař či expremiér - to je čtyřiašedesátiletý Ajád Aláví, jehož koalice v parlamentních volbách 7. března porazila blok premiéra Núrího Málikího.

Někdejší dlouholetý exilový opozičník vůči režimu Saddáma Husajna Aláví, který byl premiérem Iráku od června 2004 do dubna 2005, kritizoval v minulých letech dominantní postavení šíitských stran v exekutivě a zasazoval se o smíření sunnitů se šíity.

Šéf Irácké národní dohody (INA) Aláví loni v říjnu spolu se sunnitským viceprezidentem Tárikem Hášimím založil sunnitsko-šíitskou koalici Národní irácké hnutí (MNI), v níž je i sunnitská Irácká fronta pro národní dialog Sáliha Mutlaka.

Na třetí příčce se ziskem 70 křesel se umístila koalice náboženských šíitských stran Národní irácké spojenectví (NIA). Kurdská koalice tvořená dvěma velkými kurdskými stranami, Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP) a Vlasteneckým svazem Kurdistánu (PUK), bude mít v novém parlamentu 43 zástupců.

Výsledky zveřejněné volební komisí jsou konečné, nejsou ale ještě definitivní, protože od soboty začíná běžet třídenní lhůta pro případné protesty kandidátů.

Čtěte také

Zvláštní zmocněnec OSN v Iráku Ad Melkert na tiskové konferenci před vyhlášením výsledků označil parlamentní volby ze 7.března za "důvěryhodné" a za "úspěch" pro Irák a vyzval všechny kandidáty a kandidující strany k "akceptování výsledků".

Těsný výsledek voleb potvrzuje předpovědi analytiků, podle nichž čeká nyní Irák dlouhé a komplikované období sestavování vlády.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat